Aktualności

Wspólne inwestycje i działania powiatu z miastem i gminami

Wspólne inwestycje na drogach powiatowych, sytuacja mławskiego szpitala, możliwość jego wsparcia, a także dyskusja o współpracy samorządów w sprawie transportu publicznego oraz zadań z zakresu obrony ludności i zarządzania kryzysowego były tematem roboczego spotkania władz powiatu mławskiego z władzami samorządów miejskiego i gminnych.  

Władze powiatu reprezentowali: Starosta Mławski  - Witold Okumski, Wicestarosta Tomasz Chodubski i Sekretarz Powiatu Jerzy Kącki. Miasto Mława reprezentował burmistrz Piotr Jankowski wraz z  naczelnikiem wydziału inwestycji – Piotrem Tomaszewskim, samorządy gminne: Rafał Kuciński  – wójt Gminy Dzierzgowo, Ryszard Karpiński - wójt Gminy Lipowiec Kościelny, Przemysław Pakuszewski – wójt Gminy Radzanów, Damian Sobiecki – wójt Gminy Strzegowo, Jacek Świderski – wójt Gminy Stupsk,  Anna Krusińska – wójt Gminy Szreńsk, Jolanta Karpińska – wójt Gminy Szydłowo, Mariusz Gębala – wójt Gminy Wieczfnia Kościelna i Grzegorz Woźniak – wójt Gminy Wiśniewo.

Realizowany w tym roku program współpracy samorządów powiatu, miasta i gmin przy remontach dróg powiatowych, zwany popularnie programem 250+, w przyszłym roku ma być kontynuowany jako program inwestycyjny. Wspólnie podjęta przez obecnych na spotkaniu decyzja zakłada dalsze partnerstwo na zasadzie ponoszenia po 50% kosztów inwestycji przez powiat i każdą z gmin. Maksymalna wysokość środków wzrasta z 250 tys. do 350 tys. zł na każdego partnera. Dla Miasta Mława kwota ta wyniesie do 700 tys. zł.

Drugim tematem spotkania była sytuacja mławskiego szpitala, którą przedstawił starosta Witold Okumski. Po dyskusji dotyczącej jakości świadczonych usług, ustalono, że wójtowie rozważą możliwość wsparcia zadań inwestycyjnych w szpitalu, np. Zakładu Opiekuńczo – Leczniczego. W momencie gdy znany będzie koszt inwestycji, starosta zwróci się do gmin powiatu z propozycją kwoty wsparcia.

Kolejnymi obszarami współpracy były tematy związane z rozważeniem zasadności utworzenia na terenie powiatu sieci publicznego transportu zbiorowego oraz spraw związanych z obroną ludności i zarządzaniem kryzysowym. W pierwszej kwestii, po wysłuchaniu opinii wójtów, starosta poinformował, że taka inicjatywa wymaga jeszcze dalszej analizy, szczególnie kwestii możliwości uruchomienia takiego transportu w okresie wakacyjnym.  W kwestii współdziałania gmin i powiatu w zakresie ochrony ludności i obrony cywilnej, po utworzeniu w starostwie wydziału zarządzania kryzysowego i spraw obronnych zorganizowane będzie spotkanie robocze z przedstawicielami gmin.

  • autor: Mateusz Przybyszewski, data: 2025-05-20
  • Spotkanie samorządowców z terenu powiatu mławskiego (1)
  • Spotkanie samorządowców z terenu powiatu mławskiego (2)
  • Spotkanie samorządowców z terenu powiatu mławskiego (3)

Banery