Aktualności archiwalne 2022

  • Uczestnicy projektu StolenMemory
    • autor: I LO w Mławie

Uczniowie I LO w Mławie biorą udział w międzynarodowym projekcie #StolenMemory

Uczniowie I LO w Mławie biorą udział w międzynarodowym projekcie #StolenMemory. Około 250 uczennic i uczniów poszukiwało krewnych ofiar nazistowskich, w tym grupa naszej młodzieży. I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Wyspiańskiego w Mławie prezentuje film podsumowującym dotychczasowy efekt ich pracy.

Celem kampanii #StolenMemory jest zwrócenie jak największej liczby skradzionych pamiątek więźniom niemieckich obozów koncentracyjnych. Niemcy zabierali ludziom ich rzeczy osobiste, kosztowności. Arolsen Archives przechowuje cały czas około 2.500 przedmiotów należących do byłych więźniów obozów koncentracyjnych. Wszystkie te przedmioty czekają na zwrot rodzinom. Dzięki kampanii #StolenMemory rozpoczętej w 2016 r. udało się już odnaleźć kilkaset rodzin, często z pomocą wolontariuszy prowadzących badania w różnych krajach. W tę akcję zaangażowali się uczniowie I LO tj.: Natalia Marciniak, Gabriela Karpińska, Zofia Zgorzelska, Oliwia Żebrowska, Dominik Dąbrowski, Katarzyna Szafraniec, Daria Tańska,  Zuzanna Rychcik, Maria Makieła, Lena Gorzkiewicz, Kinga Ryska, Agata Szczęsnowicz, Emilia Byłeń, Zuzanna Zdrojewska, Wiktoria Adamkowska, Szymon Gorlewski, Zuzanna Pazderska, Aleksandra Ogrodzińska, Oliwia Lalak, Weronika Milewska. Projekt koordynują nauczyciele Pani Małgorzata Bielska oraz Pani Jolanta Mieszanek.

Nasza młodzież wspólnie z młodzieżą niemiecką analizują dokumenty historyczne oraz przeszukują osobiste przedmioty należące do byłych więźniów obozów koncentracyjnych. Dzięki takim przedsięwzięciom młodzież rozwija nie tylko umiejętności językowe i społeczne, ale również buduje wielostronne relacje poprzez pogłębianie wiedzy o stosunkach polsko-niemieckich i procesach zachodzących w Europie.

Poszukiwania prowadzone przez naszych uczniów zakończyły się sukcesem. Została odnaleziona rodzina p. Stanisława Dańkowskiego, który był więźniem obozu koncentracyjnego w Neuengamme. Wkrótce młodzież liceum razem z młodzieżą z Niemiec przekażą krewnemu zegarek i sygnet. Natomiast krewny pana Dańkowskiego cieszy się, że już niedługo podczas uroczystego przekazania będzie mógł zobaczyć pamiątki. Jak powiedział, jest to dla niego i jego rodziny symbol i pamięć o bliskiej osobie. 

Uczniowie naszej szkoły planują kontynuować projekt już w czerwcu. Wszyscy uczestnicy spotkają się w Niemczech w mieście Schwerin. 

 

  • autor: I LO/T.B, data: 2022-04-21

Wstecz

Banery