28 maja 1921 – Rozpoczęły się Pierwsze Międzynarodowe Targi Poznańskie.
Pierwsze Targi Poznańskie otwarto 28 maja 1921 r., a zamknięto 5 czerwca. Dzisiaj powstałe w początkach II Rzeczypospolitej Targi stały się jednym z symboli Poznania, kto wie, czy nie najbardziej znanym poza granicami kraju.
W 1917 roku na zjeździe Związku Towarzystw Kupieckich postanowiono, że po zakończeniu I wojny światowej co roku organizowane będą w Poznaniu międzynarodowe targi na wzór istniejących już w Lipsku. Początkowo miały charakter krajowy, dopiero na V Targach Poznańskich w 1925 roku wystawiać zaczęli handlowcy z zagranicy. Liczba firm zagranicznych biorących udział w kolejnych edycjach targowych wahała się od 273 do bez mała 500, co razem z firmami polskimi dało w najlepszym 1938 roku niebagatelną liczbę 2200 wystawców. Powierzchnia targowa wynosiła 56 tys. m2. Wielkim sukcesem okazało się zorganizowanie na terenach targowych Powszechnej Wystawy Krajowej w 10-lecie odzyskania niepodległości. Nie będąc formalnie imprezą targową, prezentowała w 32 działach polskie osiągnięcia powojenne. Cieszyła się ogromnym zainteresowaniem całego społeczeństwa, zwiedziło ją 4,5 mln osób, w tym 200 tys. z zagranicy. O scalającym gospodarkę i kulturotwórczym znaczeniu PeWuKi pisze się do dzisiaj.
W wyniku działań wojennych znaczna część obiektów targowych uległa zniszczeniu, jednak pierwsza powojenna wystawa otwarta została już w 1946 roku. Lata PRL-u to dla Targów okres, w którym dwa razy do roku odbywały się Targi Krajowe i raz, w czerwcu - Międzynarodowe. W 1950 roku Targi upaństwowiono.
Nieprzypadkowo Czerwiec 1956 roku rozpoczął się w czasie trwania XXV Międzynarodowych Targów Poznańskich. Dzięki temu zagraniczni wystawcy i dziennikarze mogli przekazać wiadomości o poznańskiej rewolucji swoim wolnym społeczeństwom.
Poznańskie Targi poza znaczeniem handlowym były przez wiele lat jedynym miejscem w kraju, gdzie Polacy mogli obejrzeć fragment niedostępnego, zachodniego świata - kosmiczną kabinę amerykańskiego "Apolla" czy nowoczesny samochód. W samym mieście miały zawsze znaczący wpływ na rynek pracy, rozwój gastronomii, hotelarstwa, transportu, a nawet na architekturę.
W 1990 roku Targi przekształcono w spółkę z o.o., której udziałowcami zostały miasto Poznań i państwo. Obecnie MTP organizują w ciągu roku 60 różnego rodzaju imprez dla ponad stu sektorów rynku, m.in. Drema, Budma, Tour Salon, Polagra i Taropak. Uczestniczy w nich w ciągu roku 11,5 tys. wystawców z 80 państw i ok. 315 tys. gości. Ofertę targową prezentuje się w 16 pawilonach oraz na wolnym powietrzu (łączna powierzchnia wystawiennicza wynosi 145 tys. m2). Targowe Centrum Kongresowe organizuje corocznie 1300 spotkań, konferencji i kongresów z niebagatelną liczbą uczestników przekraczającą 1,7 mln. Na terenach targowych odbywają się duże imprezy muzyczne i plastyczne (Festiwal Przedmiotów Artystycznych, koncert Sinead O'Connor, Letnie Pogotowie Sztuki).
W 75. rocznicę ich otwarcia, 18 czerwca 1996 roku Rada Miasta Poznania przyznała Targom odznaczenie Zasłużony dla Miasta Poznania.
- autor: Źródło poznan.pl, data: 2021-05-28