Znany na kurpiowszczyźnie odkrywany w rodzimej ziemi
Urodzony w Głużku, miłośnik kultury kurpiowskiej ks. Władysław Skierkowski stał się przyczynkiem do spotkania 22 maja w bogurzyńskiej podstawówce przedstawicieli duchowieństwa, samorządowców i parlamentu. Ideą zjazdu zacnych gości była popularyzacja osoby księdza oraz budowa pomnika.
Pomysł wzniesienia postumentu ku czci ks. Władysława Skierkowskiego narodził się w momencie wbudowania tablicy w kościele Św. Doroty w Bogurzynie 21 lat temu. Pomysłodawcą zaś jest obecny W-ce Starosta Mławski Zbigniew Markiewicz i były mieszkaniec Bogurzyna. Zawiązał się też Komitet Honorowy Budowy Pomnika w skład, którego weszli ks. bp Piotr Libera, ks. prał dr Kazimierz Ziółkowski, ks. kan. Sławomir Krasiński, ks. prał Joniak, ks. kan. Józef Błaszczak, ks. kan. Józef Gałązka, ks. prob. Wojciech Wiśniewski, Starosta Mławski Rakowski, Burmistrz Mławy Sławomir Kowalewski, Wójt Wiśniewa Grzegorz Woźniak.
Sam bohater spotkania ks. Władysław Skierkowski urodzony 12 sierpnia 1886 we wsi Głużek k. Mławy, zamordowany w niemieckim nazistowskim obozie w Działdowie jest kapłanem niezwykle zasłużonym dla Kościoła i kultury kurpiowskiej.
- Ks. Władysław Skierkowski był ambasadorem kultury i diecezji płockiej i łomżyńskiej w kraju i zagranicą. To był niezwykły człowiek i jak powiedział w-ce starosta Zbigniew Markiewicz nikt z Kurpiów nie powie źle na ks. Skierkowskiego. To dzięki wręcz mrówczej jego pracy w parafiach w Myszyńcu, Krasnosielcu i Różanie, to dzięki temu, że zapisywał melodie zostało zachowanych ponad 2200 pieśni i przyśpiewek na różne okoliczności i o różnym charakterze tj. religijnym, żałobnym, wojskowym, leśnym. – mówił ks. prał dr Zbigniew Jaroszewski dziekan myszyniecki
Jak podkreślił dziekan gdyby nie on nie wiele by się zachowało pieśni i informacji o obrzędach z tamtych czasów. To dzięki m.in. tym zbiorom można odtworzyć i pokazać dawne obrzędy i zwyczaje kurpiowszczyzny.
- Gdy teraz tworzy się jakieś spotkania, czy występy na kurpiowszczyźnie to korzysta się właśnie z zapisków ks. Skierkowskiego. Czy tzw. :”Wesele ks. Skierkowskiego” wystawiane w Płocku, Warszawie, Budapeszcie i Antwerpii, czy też wesele kurpiowskie inspirowane są przecież tymi tekstami i tym co zebrał ks. Skierkowski – zaznaczył Zbigniew Jaroszewski.
Co ciekawe dotąd kapłan z Głużka był mało znany w swojej rodzinnej ziemi. Wiedząc o tym i zwracając się do zebranych, na koniec spotkania bp. Roman Marcinkowski swą wypowiedź rozpoczął od przytoczenia znanego przysłowia „Cudze chwalicie, swego nie znacie, Sami nie wiecie, co posiadacie”.
- Czyż nie jest trochę prawdy w tym powiedzeniu? Wielu mieszkańców w miejscowości Głużek nie wiedziało, że taki ksiądz przed stu laty, czy więcej tam się urodził. To jest to piękno, które odkryliście i chciałbym na zakończenie tego spotkania podziękować panu staroście i całemu komitetowi budowy pomnika oraz wszystkim tym, którzy w jakikolwiek sposób odkryli piękno i bogactwo zawarte w osobowości ks. Władysława Skierkowskiego waszego ziomka, rodaka przecież, mieszkańca powiatu mławskiego, kapłana naszej płockiej diecezji. Dobrze, że w taki sposób chcecie jego pamięć, jego działalność utrwalić. - mówił ks. bp. Roman Marcinkowski
Realizacja budowy pomnika jest bliska ukończeniu, a odsłonięcie planowane jest na 11 września 2021 roku.
Wśród gości, którzy zabrali głos znaleźli się też ks. dr Wojciech Kućko, posłanka Anna Cicholska, prof. Dr hab. Dariusz Milewski wykładowca UKSW i UW. Były mieszkaniec Mławy absolwent I LO im. St. Wyspiańskiego i bliski krewny Zbigniewa Markiewicza (którego jest ojcem chrzestnym) .
Przybyli też ks. kan. dr Piotr Grzywaczewski kanclerz kurii płockiej, ks. kan. Sławomir Krasiński Krasiński dziekan mławski, ks. kan. Józef Gałązka były proboszcz parafii w Bogurzynie Starosta Mławski Jerzy Rakowski, Wójt Gminy Wiśniewo Grzegorz Woźniak i wielu innych znamienitych gości.
Organizatorzy zadbali również o oprawę muzyczną spotkania w postaci występu małżeństwa Państwa Stawińskich, którzy prezentowali pieśni religijno-patriotyczne. W-ce Starosta Mławski Zbigniew Markiewicz zaś wzbogacił ten zjazd recytując wiersze swego autorstwa z niedawno wydanego tomiku pot tytułem „Myśli literą pisane”.
- autor: T.B, data: 2021-05-27