Aktualności

103. rocznica urodzin Karola Wojtyły - Polaka, który stał się papieżem św. Janem Pawłem II

103. rocznica urodzin Karola Wojtyły - Polaka, który stał się papieżem św. Janem Pawłem II

Dziś 103. rocznica urodzin Karola Wojtyły, papieża Jana Pawła II. Jako Papież, w swoich pielgrzymkach pielgrzymował do ponad 120 krajów świata.

W czasie trwania swego pontyfikatu kanonizował prawie 500 osób, beatyfikował  niemal 1400 osób. Pielgrzymował ponad 100 razy, z czego samą Ojczyznę odwiedził 9 razy. Wyrażając szacunek do miejsca i ludzi których spotykał na drodze, podczas swoich pielgrzymek każdą taką wizytę rozpoczynał od ucałowania ziemi. Po raz pierwszy dokonał tego jako młody wikariusz przychodząc do swojej pierwszej placówki duszpasterskiej w 1948 r.“Pamiętam – wspomina później w książce ,,Dar i Tajemnica" - że w pewnym momencie, gdy przekraczałem granicę parafii w Niegowici, uklęknąłem i ucałowałem ziemię. Nauczyłem się tego gestu chyba od świętego Jana Marii Vianneya" .[1]

Kiedy papież Benedykt XVI w 2006 r. przybył z pielgrzymką do Wadowic, w swoim przemówieniu, mówiąc o Papieżu Polaku odniósł się do Goethego „Wielki poeta niemiecki Johann Wolfgang von Goethe powiedział: »Kto chce zrozumieć poetę, powinien udać się do jego kraju«. Tak też, aby zrozumieć życie i posługę Jana Pawła II, trzeba było przybyć do jego rodzinnego miasta”. Rodzinnego miasta ale także i do domu rodzinnego. To dom rodzinny bowiem stanowił pierwszą szkołę miłości, szacunku do życia i bliźniego Karola Wojtyły - Papieża Polaka.

Opracowała Magdalena Kolendo Starostwo Powiatowe w Mławie

 [1] Patron kapłanów i proboszczów.

Wstecz

Banery