Aktualności

  • Plakat
    • autor: Kinga Adamczewska Fresenius Medical Care Polska , data: 2022-09-28

Ostatnie chwile na darmową diagnostykę Twoich nerek

W powiatach mławskim, żuromińskim i nidzickim działają internetowa poradnia nefrologiczna i akcja społeczna Ogólnopolski Test Zdrowia Nerek.  

Rozwiąż test w internecie i odbierz bezpłatne skierowanie na badania. Koniec kampanii – 30 września 2022.

Do końca września każdy mieszkaniec trzech powiatów (mławskiego, żuromińskiego i nidzickiego) może wziąć udział w Ogólnopolskim Teście Zdrowia Nerek! Ogólnopolski Test Zdrowia Nerek to jednocześnie internetowy test o nerkach, wirtualna poradnia nefrologiczna i realne badania nerek, w lokalnych laboratoriach ALAB, dla tych mieszkańców, którzy tego potrzebują.

Już ponad 2100 mieszkańców wypełniło krótki test online, składający się z pytań związanych ze zdrowiem nerek. Pytania dostyczą wieku, stylu życia, występujących chorób i dolegliwości oraz przebytego zakażenia wirusem Sars-CoV-2. Na podstawie udzielonych odpowiedzi test wstępnie rozpoznaje kondycję nerek. Osoba, która uzyska w nim niepokojące wyniki może wygenerować kod na bezpłatne badania w laboratoriach ALAB w Mławie, Żurominie i Nidzicy. Akcja kończy się 30 września.

Nerki nie bolą. Choroba często przebiega bezobjawowo, a kiedy się nasila prowadzi do nieodwracalnych zmian. W takich sytuacjach jedynym ratunkiem pozostają dializy lub przeszczep narządu. W Polsce niemal 5 milionów osób cierpi na choroby nerek, często o tym nie wiedząc. Badania krwi i moczu, polegające m.in. na oznaczeniu poziomu kreatyniny, mogą uratować nie tylko zdrowie ale i życie. „Dlatego uruchomiliśmy akcję społeczną Ogólnopolski Test Zdrowia Nerek. Profilaktyka chorób tego narządu i wysoka świadomość społeczna jest kluczowa! Zachęcam każdego, aby z tej niezwykłej,  bo darmowej i powszechnej akcji skorzystać. Dbajmy o siebie”- mówi dr Tomasz Prystacki, Prezes Fresenius Medical Nephrocare Polska, organizator akcji.

Ogólnopolski Test Zdrowia Nerek

Akcja społeczna Ogólnopolski Test Zdrowia Nerek jest wzorowana na opracowanym i dystrybuowanym przez Krajową Służbę Zdrowia w Wielkiej Brytanii (NHS) teście: What’s your heart age? W Wielkiej Brytanii test, który ma określać wiek naszego serca, a tym samym oceniać ryzyko zawału czy udaru oraz prognozować długość życia, stał się niezwykle popularny. Ogólnopolski Test Zdorwia Nerek jest jego polskim odpowiednikiem, który ma  zwrócić uwagę społeczeństwa na konieczność zadbania o kondycję nerek. Blisko 5 milionów Polaków choruje na nerki – 95% z nich nawet się tego nie domyśla.

Organizatorem akcji społecznej jest Fresenius Nephrocare Polska. W skali ogólnopolskiej patronat nad przedsięwzięciem objęli: Prof. Ryszard Gellert, Krajowy Konsultant w dziedzinie Nefrologii, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Dializowanych (OSOD) i Klub Młodych Nefrologów (PTN). W powiecie mławskim, żuromińskim i nidzickim akcję wspierają: Jerzy Ryszard Rakowski, Starosta Mławski; Jerzy Rzymowski, Starosta Żuromiński; Aneta Gpoliat, Burmistrz Gminy i Miasta Żuromin; Sławomir Kowalewski, Burmistrz Miasta Mława; Jacek Kosmala, Burmistrz Nidzic; lek. med. Anna Osłowska, Dyrektor ZOZ w Nidzicy;  Rafał Kućiński, Wójt Gminy Dzierzgowo. Patronat medialny nad akcją objęli: Radio7, Codziennik Mławski, Telewizja Mazury, Nowy Kurier Mławski, Gazeta Nidzicka, Tygodnik Telewizyjny Mławski oraz Mazurski.

Fresenius Medical Care jest największym na świecie dostawcą produktów i usług dla osób z chorobami nerek, z których około 3,7 miliona pacjentów na całym świecie regularnie poddawanych jest leczeniu dializami. Dzięki sieci 4.125 stacji dializ Fresenius Medical Care zapewnia leczenie dializami 345 tys. pacjentów na całym świecie. Fresenius Medical Care jest również wiodącym dostawcą produktów do dializy, takich jak aparaty do dializ lub dializatory. Oprócz podstawowej działalności firma świadczy powiązane usługi medyczne w zakresie koordynowanej opieki medycznej.

W Polsce Fresenius Medical Care Polska S.A. jest obecny od prawie 30 lat. Produkty firmy do hemodializy i dializy otrzewnowej wykorzystywane są w większości stacji dializ na terenie całej Polski, zarówno w ośrodkach publicznych, jak i niepublicznych. Obecnie Fresenius Medical Care świadczy usługi dializacyjne poprzez spółkę Fresenius Nephrocare Polska, która tworzy największą w Polsce sieć placówek dializacyjnych – Centrum Dializ Fresenius. Wszystkie zabiegi wykonuje na podstawie kontraktu z NFZ.

Dializa jest zabiegiem umożliwiającym oczyszczenie krwi z toksycznych produktów przemiany materii, usunięcie nadmiaru wody z organizmu i wyrównanie zaburzeń jonowych krwi w sposób zbliżony do tego, w jaki czyni to nerka. W nefrologii stosuje się zabiegi dializacyjne u pacjentów ze schyłkową niewydolnością nerek, którzy nie kwalifikują się do zabiegu przeszczepienia nerki, bądź oczekują na ten zabieg. Jest to zabieg podtrzymujący przy życiu.

Hemodializa jest to dializa pozaustrojowa. Polega na stworzeniu stałego dostępu naczyniowego, dzięki czemu można pobierać strumień krwi do dializatora, w którym krew jest oczyszczana (przy pomocy specjalnego płynu dializacyjnego). Po jednej stronie błony dializatora przepływa krew, a po drugiej - płyn dializacyjny. Na zasadzie dyfuzji zbędnie produkty przemiany materii przedostają się przez błonę półprzepuszczalną z krwi do płynu dializacyjnego. Oczyszczona krew wraca do pacjenta.

Dializowany chory musi wykonywać zabieg w stacji dializ 3 razy w tygodniu. Każda wizyta trwa kilka godzin.

Dializa otrzewnowa jest to dializa wewnątrzustrojowa. Błona otrzewnowa wykorzystana jest jako półprzepuszczalna błona dializacyjna. Do jamy brzusznej wprowadzany jest płyn dializacyjny. Płyn wprowadza się poprzez specjalistyczny cewnik umieszczany na stałe w jamie brzusznej pacjenta. Zabiegi wykonywane są samodzielnie przez pacjenta w domu, po przejściu odpowiedniego szkolenia. Pacjent do ośrodka dializ udaje się tylko na kontrolę.

W Polsce obecnie działa około 260 stacji dializ, w których dializowanych jest prawie 20.000 pacjentów.

 

 

  • autor: Kinga Adamczewska Fresenius Medical Care Polska , data: 2022-09-28

Wstecz

Banery