Aktualności

  • Jarmark Przedwojeny w Konopkach
    • autor: Stowarzyszenie Przedsiębiorcy Pro Publico Bono

Jarmark Przedwojenny w Konopkach

Stowarzyszenie Przedsiębiorcy Pro Publico Bono w partnerstwie z Urzędem Gminy w Stupsku oraz lokalnymi stowarzyszeniami organizuje Inscenizację Jarmarku Przedwojennego w Konopkach. Impreza odbędzie się w sobotę 25.06.2022 w godzinach 7.00 - 11.00

Jarmark Przedwojenny to bezpośrednie nawiązanie do pierwszego Jarmarku w Konopkach powstałego w 1926 roku.

Impreza prowadzona będzie przez doświadczonego konferansjera, który w ciekawy sposób objaśnia wydarzenia widowni oraz w barwny sposób porywa do wspólnej zabawy, komentuje, opowiada ciekawostki historyczne.

Podczas jarmarku odbędą się inscenizacje scen jarmarku przedwojennego ludności cywilnej, koncerty orkiestry, pokazy umundurowania, uzbrojenia, obsługi i strzelania z broni.

Jarmark w Konopkach odwiedzą również żołnierze w umundurowaniu i uzbrojeniu Brygady Syberyjskiej z grupy rekonstrukcji historycznej GRH 14 Pułk Strzelców Syberyjskich z Przasnysza, będącej kołem Historycznym Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej.

W Strzelnicy będzie można zobaczyć i wypróbować repliki pneumatyczne broni takie jak: Sten MKII, PPSH 41, MP-40, M14,Mauser 98k, STG 44, Thompson A1M1, Mosin Nagant.

Jarmark przeniesie odwiedzających w podróż do obozowiska Legionu Polskiego, w którym znajdą się szpital polowy z wyposażeniem, poczta frontowa oraz namiot z wyposażeniem wojennym: karabiny, CKM, stół, ławy, naczynia, skrzynie, kociołki, samowary, przedmioty codziennego użytku. CKM strzela, więc będzie niezwykłą atrakcją również dla dzieci (będzie można postrzelać). Żołnierze w pełnym umundurowaniu pokażą jak wyglądało życie codzienne.

Będzie to niebywała okazja do szerokiego spojrzenia na ówczesne jarmarki, od rzemiosła przez kulturę, sztukę, muzykę, kuchnię po uzbrojenie i sztukę wojenną. Specjalnie przygotowane stanowisko zbrojowni, gdzie prezentowane będą elementy wyposażenia i uzbrojenia. W garderobie, będzie można oglądać mundury z różnych formacji wojsk, przymierzać je oraz robić sobie zdjęcia.

Przy ognisku dzieci będą mogły upiec ziemniaki i kiełbaski ,będzie można własnoręcznie przygotować i spróbować potraw przygotowanych na ognisku, ponadto skosztować potraw przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich z Szydłówka, Bogurzyna i Żurominka.

Zaprezentuje się również Orkiestra OSP w Stupsku. O bezpieczny przebieg imprezy zadbają druhowie z OSP w Konopkach.

Nad całością merytorycznie i organizacyjnie będzie czuwać Grupa Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej z Mławy, to pasjonaci istniejący od 11 lat. Stragany z towarami, stół, ławy naczynia, narzędzia, przedmioty codziennego użytku handlujące baby i przekupki, Żydzi, ludzie targujący się o ceny, Cyganki wróżące przyszłość i inne inscenizacje przedstawią atmosferę na jarmarku wiejskim z tamtych lat.

Zapraszamy mieszkańców Gminy Stupsk i okolic z rodzinami.

Pomysł, pozyskanie dotacji i organizacja:

Stowarzyszenie Przedsiębiorcy Pro Publico Bono

w partnerstwie z Urzędem Gminy w Stupsku, Wójtem Gminy Stupsk, Sołtysem wsi Konopki oraz:

Stowarzyszenie Rozwoju Ekonomii Społecznej Nowa Ekonomia

Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Konopki

KGW z Bogurzyna, Szydłówka i Żurominka

Koło Emerytów i Rencistów z Konopek

OSP w Konopkach

Orkiestra OSP w Stupsku

Grupa Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej z Mławy

GRH 14 Pułk Strzelców Syberyjskich z Przasnysza

  • autor: Stowarzyszenie Przedsiębiorcy Pro Publico Bono , data: 2022-06-20

Wstecz

Banery