Tegoroczne obchody 72. rocznicy wymordowania oddziału Wacława Grabowskiego ps. „Puszczyk” – ostatniego Oddziału Żołnierzy Niepodległościowych na Mazowszu Północnym - rozpoczęły się nową formą obchodów - od pieszego rajdu pamięci.
Jego uczestnicy zebrali się w ubiegłą sobotę przed budynkiem Urzędu Gminy w Lipowcu Kościelnym skąd wyruszyli do Niedziałek, gdzie odbyła się główna część uroczystości. Przed wyruszeniem rajdu Wicestarosta Mławski Tomasz Chodubski przedstawił zebranym uczestnikom historię walk partyzanckich na Północnym Mazowszu o niepodległość Polski oraz genezę działań Żołnierzy Wyklętych po zakończeniu II wojny światowej tj. konspiracyjnej walki zbrojnej z aparatem bezpieczeństwa PRL.
Główna cześć obchodów w Niedziałkach rozpoczęła się polową mszą św. w której udział wzięli członkowie rodzin poległych żołnierzy, przedstawiciele władz parlamentarnych i samorządowych, przedstawiciele partii, stowarzyszeń, instytucji, poczty sztandarowe, asysta wojskowa, mieszkańcy gminy i powiatu oraz zaproszeni
goście.
Po nabożeństwie odbył się apel poległych oraz salwa honorowa w wykonaniu żołnierzy 2 Ośrodka Radioelektronicznego z Przasnysza. Ważnym i wzruszającym momentem były wspomnienia o niezłomnych partyzantach, przekazane przez obecnych świadków historii i ich bliskich.
Powiat Mławski na uroczystości reprezentowali Wicestarosta Tomasz Chodubski oraz Sekretarz Powiatu Jerzy Kącki. Wicestarosta Chodubski w swoim przemówieniu w Niedziałkach podziękował osobom zaangażowanym w kultywowanie pamięci o oddziale „Puszczyka”: rodzinom poległych żołnierzy oraz osób, które niosły im pomoc, władzom gminy Lipowiec Kościelny, miejscowej Szkole Podstawowej i strażakom oraz społeczności I Liceum Ogólnokształcącego w Mławie, którego przedwojennym absolwentem był Wacław Grabowski, upamiętniony tablicą na froncie szkoły.
Wicestarosta wspomniał również o kultywowaniu obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych pod pomnikiem przy ul. Kopernika w Mławie, o rekonstrukcjach odbicia więźniów z siedziby Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Mławie z czerwca 1945 r., której to akcji ważnym uczestnikiem był "Puszczyk".
Po przemówieniach przybyłe delegacje złożyły kwiaty przed pomnikiem upamiętniającym oddział „Puszczyka”.
Organizatorami obchodów byli: Stowarzyszenie Historyczne Mazowsza Północnego oraz Gmina Lipowiec Kościelny.
Przypomnijmy, że 5 lipca 1953 roku siedmioosobowy oddział dowodzony przez Wacława Grabowskiego stoczył w Niedziałkach swój ostatni bój z przeważającymi siłami komunistycznej bezpieki, liczącymi aż 1300 funkcjonariuszy. Wszyscy członkowie oddziału zginęli.