Kalendarz

Niedziela 17 Grudnia 2017

Imieniny

Imieniny: Floriana, Olimpii, Jolanty

Licznik odwiedzin

Jesteś: 11664010 osobą na tej stronie

BIP

BIP

Wyszukiwarka

Menu główne

Sonda

Treść strony

Gmina Radzanów

Adres: Urząd Gminy w Radzanowie
06-540 Radzanów
tel: +48 23 679 80 35
fax: +48 23 679 80 35 wew. 31
 http://www.radzanow.com/
 e-mail: mailto:awojcik@radzanow.comGmina Radzanów usytuowana jest na Nizinie Północno-Mazowieckiej. Tereny zajmowane przez gminę należą do zlewni rzeki Wkry, płynącej przez obszar Ziemi Radzanowskiej z zachodu w kierunku wschodnim.
Gmina Radzanów jest regionem typowo rolniczym, w którym użytki rolne zajmują 7242 ha, z czego na grunty orne przypada 4430 ha.
Siedzibą władz gminnych jest Radzanów, sięgający swą historią roku 1350. W roku 1400, z rąk księcia płockiego Siemowita IV, osada otrzymuje prawa miejskie. Radzanów jako ośrodek miejski funkcjonuje do roku 1869, w którym prawa te ostatecznie utracił. W rozlewisku Wkry, na terenie wczesnośredniowiecznego grodziska, stał murowany zamek, który został zniszczony w czasie wojen szwedzkich.
Mimo zawieruchy dziejowej, która nie oszczędziła regionu Radzanowa, zachowało się tu wiele obiektów zabytkowych. Wśród nich na uwagę zasługuje sakralny zespół klasztorny, znajdujący się w Ratowie, który powstał w pierwszej połowie XVIII wieku.
W klasztorze przechowywane są relikwie błogosławionej Bolesławy Lament. Ciekawym zabytkiem jest synagoga, wybudowana na przełomie XIX i XX wieku.
Badania archeologiczne dowiodły, że historia obszaru dzisiejszej gminy sięga zamierzchłych czasów, o czym świadczą znalezione w tym regionie cmentarzyska, których pochodzenie datowane jest na okres wpływów rzymskich oraz kultury łużyckiej.
Dzisiaj 4-tysięczna gmina posiada niezbędną infrastrukturę społeczną z Ośrodkiem Zdrowia, Urzędem Pocztowym oraz Posterunkiem Policji. Funkcjonuje tu wiele placówek handlowych oraz stacja paliw. Gmina jest wyposażona w 70 % w sieć wodociągową.
Upowszechnieniem kultury na terenie Radzanowa i całej gminy zajmuje się Gminny Ośrodek Kultury oraz Gminna Biblioteka Publiczna. Do najważniejszych imprez kulturalnych, odbywających się cyklicznie od 20 lat, należą „Dni Radzanowa”.

drukujdrukuj

autor: Gmina Radzanów, data: 2017-08-08

[drukuj całą stronę]drukuj całą stronę

Banery

platforma epuap
ESP
Banner I biegu
pies
programy UE
-
Europejski Fundusz Rolny
-

Dane kontaktowe

Starostwo Powiatowe w Mławie
ul. Reymonta 6, 06-500 Mława
tel. (23) 654 34 09