Kalendarz

Niedziela 5 Lipca 2020

Imieniny

Imieniny: Antoniego, Marii, Karoliny

Licznik odwiedzin

Jesteś: 16156331 osobą na tej stronie

BIP

BIP

Wyszukiwarka

Menu główne

Sonda

Nawigacja

Jesteś w: Menu przedmiotowe BIP Powiat mławski - obszar Gminy Powiatu Gmina Wieczfnia Kościelna

Treść strony

Gmina Wieczfnia Kościelna

Adres: Urząd Gminy w Wieczfnia Kościelna
06-513 Wieczfnia Kościelna
tel: +48 23 654 00 04
fax: +48 23 654 00 50
strona www:

http://www.bip.wieczfnia.akcessnet.net/index.php?idg=1&id=1&x=1
e-mail: mailto:wieczfnia_koscielna@gminy.pl


Gmina Wieczfnia Kościelna położona jest w północno-zachodniej części województwa mazowieckiego, w powiecie mławskim, w makroregionie Nizin Północno-Mazowieckich. Obszar gminy to 119,8 km2, który podzielony został na 24 sołectwa. Jest to region typowo rolniczy, w którym użytki rolne stanowią około 80% powierzchni.

W gminie dominuje jednostajny krajobraz z naprzemiennie ułożonymi polami i łąkami. W północnej i wschodniej części gminy występują zwarte kompleksy leśne, stanowiące ok. 16 % powierzchni.

Gmina Wieczfni Kościelnej zaliczana jest do ekologicznie najczystszych regionów województwa mazowieckiego. Jest to zarówno efektem zdecydowanie rolniczego charakteru gospodarki, jak i proekologicznej strategii rozwoju, przyjętej i realizowanej od lat przez lokalne władze samorządowe.

Na terenie gminy znajdują sie obszary chronionego krajobrazu, a część gruntów wsi Windyki, leżące nad rzeką Orzyc, włączono do rezerwatu fauny „Ostrówek”.
Pod względem infrastruktury technicznej gmina należy do czołówki w województwie mazowieckim. Między innymi jest tu najwyższy wskaźnik zwodociągowania w województwie.
Dobrze jest rozbudowane szkolnictwo. Nowa placówka wyposażona jest w wielofunkcyjną halę sportową. Działalność oświatowa prowadzona jest w 4 szkołach podstawowych oraz w 2 jednostkach filialnych.

Na podkreślenie zasługuje dbałość władz lokalnych o zabytki - z dużą pieczołowitością przeprowadzono remont unikalnego dworku, położonego w Uniszkach Zawadzkich.
Świadectwem rozwoju tych ziem są także obiekty sakralne położone w miejscowościach:


-Kuklin - znajduje się tu kaplica filialna rzymsko-katolicka p.w. Św. Anny, datowana na II połowę XVII wieku.
-Wieczfnia Kościelna z kościołem p.w. Św. Stanisława Biskupa Męczennika, wybudowany
w stylu neogotyckim.
-Grzebsk - znajduje się tu kościół p.w. Św. Leonarda oraz kaplica usytuowana obok grodziska
pochodzącego z początków XII wieku.

Historycznie ukształtowany układ osadniczo-drogowy spowodował szczególny rozwój miejscowości położonych przy głównym szlaku komunikacyjnym Warszawa-Gdańsk, gdzie powstają obiekty towarzyszące szlakom turystycznym.
W rejonie miejscowości Uniszki Zawadzkie przy trasie E-7 znajduje się Mauzoleum Żołnierzy Września 1939 r. i Pomnik Piechura.

Gmina dotychczas była w minimalnym stopniu uprzemysłowiona. Ostatnie lata zaowocowały znacznym rozwojem w sferze produkcji przemysłowej, rolniczej, przetwórstwa płodów rolnych oraz przetwórstwa drzewnego. Ogółem, na terenie gminy, działalność gospodarczą prowadzi ok. 200 podmiotów gospodarczych.

Władze gminy duży nacisk kładą na modernizację dróg, szczególnie na ich utwardzanie. Na rozwój infrastruktury technicznej znaczny wpływ wywarła modernizacja drogi wojewódzkiej Mława-Janowo, wzdłuż której wybudowane zostały chodniki oraz kolektor ściekowy. Do każdej miejscowości w gminie prowadzi droga o nawierzchni bitumicznej.

drukuj (Gmina Wieczfnia Kościelna)

  • autor informacji: Gmina Wieczfnia Kościelna
    data wytworzenia: 2017-08-17
  • opublikował: Martyna Zbyrowska
    data publikacji: 2003-06-20 14:33
  • zmodyfikował: Zbigniew Kowalski
    ostatnia modyfikacja: 2017-12-28 11:29

drukuj całą stronę

Banery

platforma epuap
POMOC PRAWNA
Kampania promująca honorowe krwiodawstwo
Mapa powiatu mławskiego
pies
programy UE
Europejski Fundusz Rolny
- ankieta zadowolenia klienta

Dane kontaktowe

Starostwo Powiatowe w Mławie
ul. Reymonta 6, 06-500 Mława
tel. (23) 654 34 09