Kalendarz

Sobota 28 Marca 2020

Imieniny

Imieniny: Anieli, Jana, Joanny

Licznik odwiedzin

Jesteś: 15571127 osobą na tej stronie

BIP

BIP

Wyszukiwarka

Menu główne

Sonda

Nawigacja

Jesteś w: Menu przedmiotowe BIP Powiat mławski - obszar Gminy Powiatu Gmina Wiśniewo

Treść strony

Gmina Wiśniewo

Adres: Urząd Gminy w Wiśniewo
06-521 Wiśniewo
tel: +48 (23) 655 70 25
fax: +48 (23) 655 72 27
 strona www:
 http://www.bip.bazagmin.pl/wisniewo/
 e-mail: mailto:ugwisniewo@bazagmin.plNa obszarze Niziny Północno-Mazowieckiej, tak jak cały Powiat Mławski, położona jest Gmina Wiśniewo. Krajobraz gminy jest typowy dla całego Mazowsza - jest to równina poprzecinana rzeczkami a także urozmaicona niewielkimi wzniesieniami i kępami lasu.
Gmina zajmuje obszar 99 km2 , na którym funkcjonuje 16 sołectw.
Centrum administracyjne gminy stanowi wieś Wiśniewo. Ze względu na dogodne położenie komunikacyjne i bliskość Mławy, w gminie rozwija się budownictwo, głównie jednorodzinne, a także budownictwo inwestycyjne. Władze gminy, w trosce o mieszkańców, wzbogacają infrastrukturę wiejską, tworząc coraz lepsze warunki: wszystkie wsie są zwodociągowane i stelefonizowane. Duża część mieszkańców to ludzie związani zawodowo z Mławą, którzy znależli tu dobre warunki do zamieszkania. Ponadto część ludności napływowej stanowią osoby szukające tu wiejskiego spokoju i ciszy.
Tereny rolnicze stanowią znaczną część gminy tj. 86 km2. Większa część mieszkańców tego regionu utrzymuje się z rolnictwa. W każdej wsi znajdują się gospodarstwa nowoczesne i szybko rozwijające się. Coraz mniej jest gospodarstw tradycyjnych o niewielkiej powierzchni. Powstają duże gospodarstwa, zajmujące się hodowlą trzody chlewnej, bydła mlecznego oraz uprawą zbóż i warzywnictwem. Funkcjonują również na wysokim poziomie europejskim farmy i ekofarmy drobiu.
Dużym atutem gminy Wiśniewo są szlaki komunikacyjne, wiodące z północy Polski na południe droga krajowa S-7 Gdańsk - Warszawa oraz droga wojewódzka Mława-Radzanów. Takie położenie sprawia, że coraz chętniej na terenie gminy są lokalizowane zakłady produkcyjne, np.: tartak, stolarnie, piekarnie, zakłady branży metalowej, jak również zakłady usługowe. Wzdłuż szlaków komunikacyjnych działają stacje paliw, restauracje oraz przydrożne bary.
Działalność oświatowa prowadzona jest w gimnazjum, 4 szkołach podstawowych oraz 4 placówkach filialnych.
Na terenie gminy znajduje się dość dużo obiektów o charakterze zabytkowym. Na uwagę wśród nich zasługują kościoły parafialne znajdujące się w: Żurominku p.w. Św. Stanisława Biskupa, datowany na I połowę XIV wieku, Bogurzynie p.w. Św. Doroty, również z XIV wieku, Wojnówce p.w. Św. Anny, datowany na wiek XV, odnowiony na początku XX wieku.
Już od wieków największe znaczenie w dziejach gminy Wiśniewo miały szlaki komunikacyjne, wzdłuż których rozwijało się osadnictwo i gospodarka. Obecnie również są one największym atutem gminy.

drukuj (Gmina Wiśniewo)

  • autor informacji: Zbigniew Kowalski
    data wytworzenia: 2015-10-14
  • opublikował: Nina Olko, Starostwo Powiatowe w Mławie
    data publikacji: 2003-06-20 14:40
  • zmodyfikował: Zbigniew Kowalski
    ostatnia modyfikacja: 2017-11-16 12:07

drukuj całą stronę

Banery

platforma epuap
- informacja dla osób głuchych i słabosłyszących
Kampania promująca honorowe krwiodawstwo
Mapa powiatu mławskiego
pies
programy UE
Europejski Fundusz Rolny
- ankieta zadowolenia klienta

Dane kontaktowe

Starostwo Powiatowe w Mławie
ul. Reymonta 6, 06-500 Mława
tel. (23) 654 34 09