Kalendarz

Sobota 28 Marca 2020

Imieniny

Imieniny: Anieli, Jana, Joanny

Licznik odwiedzin

Jesteś: 15571078 osobą na tej stronie

BIP

BIP

Wyszukiwarka

Menu główne

Sonda

Nawigacja

Jesteś w: Menu przedmiotowe BIP Powiat mławski - obszar Gminy Powiatu Gmina Radzanów

Treść strony

Gmina Radzanów

Adres: Urząd Gminy w Radzanowie
06-540 Radzanów
tel: +48 23 679 80 35
fax: +48 23 679 80 35 wew. 31
 http://www.radzanow.com/
 e-mail: mailto:awojcik@radzanow.comGmina Radzanów usytuowana jest na Nizinie Północno-Mazowieckiej. Tereny zajmowane przez gminę należą do zlewni rzeki Wkry, płynącej przez obszar Ziemi Radzanowskiej z zachodu w kierunku wschodnim.
Gmina Radzanów jest regionem typowo rolniczym, w którym użytki rolne zajmują 7242 ha, z czego na grunty orne przypada 4430 ha.
Siedzibą władz gminnych jest Radzanów, sięgający swą historią roku 1350. W roku 1400, z rąk księcia płockiego Siemowita IV, osada otrzymuje prawa miejskie. Radzanów jako ośrodek miejski funkcjonuje do roku 1869, w którym prawa te ostatecznie utracił. W rozlewisku Wkry, na terenie wczesnośredniowiecznego grodziska, stał murowany zamek, który został zniszczony w czasie wojen szwedzkich.
Mimo zawieruchy dziejowej, która nie oszczędziła regionu Radzanowa, zachowało się tu wiele obiektów zabytkowych. Wśród nich na uwagę zasługuje sakralny zespół klasztorny, znajdujący się w Ratowie, który powstał w pierwszej połowie XVIII wieku.
W klasztorze przechowywane są relikwie błogosławionej Bolesławy Lament. Ciekawym zabytkiem jest synagoga, wybudowana na przełomie XIX i XX wieku.
Badania archeologiczne dowiodły, że historia obszaru dzisiejszej gminy sięga zamierzchłych czasów, o czym świadczą znalezione w tym regionie cmentarzyska, których pochodzenie datowane jest na okres wpływów rzymskich oraz kultury łużyckiej.
Dzisiaj 4-tysięczna gmina posiada niezbędną infrastrukturę społeczną z Ośrodkiem Zdrowia, Urzędem Pocztowym oraz Posterunkiem Policji. Funkcjonuje tu wiele placówek handlowych oraz stacja paliw. Gmina jest wyposażona w 70 % w sieć wodociągową.
Upowszechnieniem kultury na terenie Radzanowa i całej gminy zajmuje się Gminny Ośrodek Kultury oraz Gminna Biblioteka Publiczna. Do najważniejszych imprez kulturalnych, odbywających się cyklicznie od 20 lat, należą „Dni Radzanowa”.

drukuj (Gmina Radzanów)

  • autor informacji: Gmina Radzanów
    data wytworzenia: 2017-08-08
  • opublikował: Nina Olko, Starostwo Powiatowe w Mławie
    data publikacji: 2003-06-20 13:35
  • zmodyfikował: Zbigniew Kowalski
    ostatnia modyfikacja: 2017-08-21 14:22

drukuj całą stronę

Banery

platforma epuap
- informacja dla osób głuchych i słabosłyszących
Kampania promująca honorowe krwiodawstwo
Mapa powiatu mławskiego
pies
programy UE
Europejski Fundusz Rolny
- ankieta zadowolenia klienta

Dane kontaktowe

Starostwo Powiatowe w Mławie
ul. Reymonta 6, 06-500 Mława
tel. (23) 654 34 09