Kalendarz

Piątek 23 Kwietnia 2021

Imieniny

Imieniny: Wojciecha, Jerzego, Gerarda

Licznik odwiedzin

Jesteś: 18731888 osobą na tej stronie

BIP

BIP

Wyszukiwarka

Menu główne

Sonda

Nawigacja

Jesteś w: STRONA GŁÓWNA

Treść strony

  • Akt insurekcji Kościuszkowskiej
    • autor: Franciszek Smuglewicz/domena publiczna

24 marca. W 1794 roku Tadeusz Kościuszko stanął na czele insurekcji

24 marca 1794 roku Tadeusz Kościuszko objął przywództwo polskiej insurekcji przeciw Rosji i carycy Katarzynie II. Jako Najwyższy Naczelnik Siły Zbrojnej Narodowej złożył na rynku krakowskim uroczystą przysięgę narodowi polskiemu, że wykorzysta powierzoną mu władzę jedynie do obrony granic i odzyskania niepodległości Rzeczpospolitej.

Na terytorium Polski od 1792 roku stacjonowały wojska rosyjskie. Rok później doszło do drugiego rozbioru Polski. Caryca Katarzyna II dążyła do ostatecznego podziału ziem polskich. By przeciwstawić się dominacji rosyjskiej i stopniowemu zagrabianiu terytorium Rzeczpospolitej, pod koniec 1792 na terenie Saksonii zawiązano sprzysiężenie. Już wówczas planowano przekazanie dowodzenia przygotowywanego powstania Tadeuszowi Kościuszce.

Nieoficjalnie insurekcja rozpoczęła się już 12 marca, gdy generał Antoni Madaliński odmówił poddania się redukcji, przeprowadzanej w wojsku przez rosyjską carycę. Zakładała ona zmniejszenie polskich sił zbrojnych o około połowę. Formalnie zryw ogłoszono jednak dopiero 24 marca.

Insurekcja trwała do połowy listopada 1794 roku, kiedy oddziały powstańcze skapitulowały w Radoszycach. Potyczki wybuchały jednak jeszcze w grudniu.

  • autor: Źródło twojahistoria.pl, data: 2021-03-24

wsteczwstecz

Banery

Wypełnij wniosek
e-Urząd Skarbowy
platforma epuap
POMOC PRAWNA
Kampania promująca honorowe krwiodawstwo
Mapa powiatu mławskiego
pies
programy UE
Europejski Fundusz Rolny
- ankieta zadowolenia klienta

Dane kontaktowe

Starostwo Powiatowe w Mławie
ul. Reymonta 6, 06-500 Mława
tel. (23) 654 34 09