Kalendarz

Piątek 23 Kwietnia 2021

Imieniny

Imieniny: Wojciecha, Jerzego, Gerarda

Licznik odwiedzin

Jesteś: 18732468 osobą na tej stronie

BIP

BIP

Wyszukiwarka

Menu główne

Sonda

Nawigacja

Jesteś w: STRONA GŁÓWNA

Treść strony

  • Strzelanie Terytorialsów
    • autor: Aneta SZCZEPANIAK

Cisi i niewidoczni, ale bardzo skuteczni. 5MBOT szkoli strzelców wyborowych i snajperów

Są ważnym ogniwem sekcji lekkiej piechoty, cisi i niezauważalni, jednakże bardzo skuteczni. To od nich w dużej mierze zależy powodzenie misji. W miniony weekend snajperzy i strzelcy wyborowi z batalionu lekkiej piechoty w Komorowie przeszli szkolenie.

Strzelec wyborowy to „oczy i uszy” sekcji lekkiej piechoty tzw. „wspaniałej dwunastki” w WOT. Prowadzi działania rozpoznawcze i odpowiada za ubezpieczenie sekcji. Jest mistrzem maskowania i kamuflażu, wręcz niezauważalny potrafi ogniem precyzyjnym wyeliminować z walki ważne cele przeciwnika.

Na strzelnicy Garnizonowej w Wesołej, w miniony weekend, 12 żołnierzy pełniących służbę na etatach strzelców wyborowych i snajperów w 52 batalionie lekkiej piechoty w Komorowie, odbyło szkolenie strzeleckie w ramach szkoleń podtrzymujących zdolności bojowe w czasie pandemii. Żołnierze strzelali z wielokalibrowego karabinu SAKO RTG M10.

- Strzelec wyborowy, jego specyfika działania wymaga długofalowego, wymagającego i trudnego szkolenia, tak pod względem fizycznym jak i psychicznym. Na współczesnym polu walki również biorąc pod uwagę specyfikę działania Wojsk Obrony Terytorialnej, dobrze wyszkolony strzelec wyborowy jest „multinarzędziem”, które realizuje zadania rozpoznawcze, działania w sekcji, ale również samodzielnie wykonuje zadania, które dla zwartego pododdziału jest awykonalne – mówi ppłk. Waldemar Kowalski, dowódca 52 blp z Komorowa.

Oprócz skutecznego i efektywnego posługiwania się bronią snajperzy i strzelcy wyborowi podczas zajęć doskonalą również swoje umiejętności – między innymi w wykonywaniu posterunków obserwacyjnych, pomiaru odległości do celów oraz wskazywaniu celów dla pododdziałów artylerii.

- Dobrym strzelcem wyborowym będzie tylko wyselekcjonowany żołnierz o specyficznych predyspozycjach psychofizycznych, który sprosta wymaganiom i trudom szkolenia – puentuje dowódca 52 blp.

Szkolenia specjalistów jakimi są strzelcy wyborowi i snajperzy odbywają się w drugim roku szkolenia żołnierzy WOT i przeprowadzane są w każdym z batalionów 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. W trzecim roku, żołnierze danej specjalności zgrywają się w ramach sekcji, plutonu.  

  • autor: Aneta SZCZEPANIAK, data: 2021-03-24

wsteczwstecz

Banery

Wypełnij wniosek
e-Urząd Skarbowy
platforma epuap
POMOC PRAWNA
Kampania promująca honorowe krwiodawstwo
Mapa powiatu mławskiego
pies
programy UE
Europejski Fundusz Rolny
- ankieta zadowolenia klienta

Dane kontaktowe

Starostwo Powiatowe w Mławie
ul. Reymonta 6, 06-500 Mława
tel. (23) 654 34 09