Kalendarz

Piątek 23 Kwietnia 2021

Imieniny

Imieniny: Wojciecha, Jerzego, Gerarda

Licznik odwiedzin

Jesteś: 18732271 osobą na tej stronie

BIP

BIP

Wyszukiwarka

Menu główne

Sonda

Nawigacja

Jesteś w: STRONA GŁÓWNA

Treść strony

  • Rura ściekowa
    • autor: Siggy Nowak z Pixabay

Będą szukać nielegalnych przyłączy - Od 22 marca planowane zadymianie kanalizacji sanitarnej

W związku ze zwiększoną ilością ścieków dopływających do Miejskiej Oczyszczalni Ścieków podczas opadów atmosferycznych oraz roztopów śniegu, Zakład Wodociągów, Kanalizacji i Oczyszczalnia Ścieków „WOD-KAN” Sp. z o.o. w Mławie przystąpi od 22 marca 2021 r. do wykrywania nielegalnych włączeń wód opadowych do kanalizacji sanitarnej na terenie Miasta Mława.

Zadymiając kanalizację sanitarną, można w bardzo łatwy sposób sprawdzić – bez wchodzenia na teren danej nieruchomości – czy zostało wykonane nielegalne włączenie do sieci sanitarnej.

Zadymianie odbywać się będzie za pomocą specjalnego urządzenia – tzw. zadymiarki, która wytwarza białą mgłę. Wytwarzany dym jest bezwonny i nieszkodliwy dla ludzi i zwierząt (taki sam dym jest używany do efektów specjalnych podczas koncertów).

Niektórzy właściciele domów jednorodzinnych, zarządcy wspólnot mieszkaniowych, spółdzielni, zakłady pracy odprowadzają wodę z dachów lub terenów utwardzonych bezpośrednio do kanalizacji, którą powinny płynąć tylko ścieki komunalne.

Ścieki komunalne kierowane są do oczyszczalni ścieków, gdzie są poddawane mechaniczno-biologicznemu oczyszczaniu. Każdy metr sześcienny, który trafia do kanalizacji sanitarnej i oczyszczalni ścieków, generuje koszty i wpływa bezpośrednio na technologię. Dlatego też wody opadowe i roztopowe nie mogą trafiać do kanalizacji sanitarnej, a następnie do oczyszczalni ścieków, tylko powinny zostać zagospodarowane na terenie danej nieruchomości i być wykorzystywane np. do podlewania roślinności.

Kanalizacja deszczowa wybudowana w pasie drogowym służy odwodnieniu pasa drogowego, a wody opadowe są odprowadzane do rzek lub rowów.

Spółka przypomina, że zgodnie z art. 9. 1. Ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków „zabrania się wprowadzania ścieków bytowych i ścieków przemysłowych do urządzeń kanalizacyjnych przeznaczonych do odprowadzania wód opadowych lub roztopowych będących skutkiem opadów atmosferycznych, a także wprowadzania tych wód opadowych i roztopowych oraz wód drenażowych do kanalizacji sanitarnej”.

Zgodnie z ustawą nielegalny zrzut ścieków jest wykroczeniem lub przestępstwem. Dlatego też Zakład Wodociągów, Kanalizacji i Oczyszczalnia Ścieków „WOD- KAN” Sp. z o.o. w Mławie proponuje wykorzystać wody opadowe na terenie swojej nieruchomości i wykonać odłączenie wód opadowych od kanalizacji sanitarnej, jeśli takie włączenie ma miejsce.

 

 
  • autor: WOD-KAN

wsteczwstecz

Banery

Wypełnij wniosek
e-Urząd Skarbowy
platforma epuap
POMOC PRAWNA
Kampania promująca honorowe krwiodawstwo
Mapa powiatu mławskiego
pies
programy UE
Europejski Fundusz Rolny
- ankieta zadowolenia klienta

Dane kontaktowe

Starostwo Powiatowe w Mławie
ul. Reymonta 6, 06-500 Mława
tel. (23) 654 34 09