Kalendarz

Piątek 26 Lutego 2021

Imieniny

Imieniny: Aleksandra, Mirosława, Bogumiła

Licznik odwiedzin

Jesteś: 18200291 osobą na tej stronie

BIP

BIP

Wyszukiwarka

Menu główne

Sonda

Nawigacja

Jesteś w: STRONA GŁÓWNA

Treść strony

  • Kociewie widok na rzekę i lasy
    • autor: kociewskapolana.pl

10 luty - Światowy Dzień Kociewia

Kociewiem nazywany jest region etniczno-kulturowy na Pomorzu Gdańskim, obejmujący lewy brzeg Wisły w dorzeczu Wdy i Wierzycy oraz wschodnią część Borów Tucholskich. Tworzą go powiaty z dwóch województw: pomorskiego (starogardzki, tczewski oraz fragmenty gdańskiego, kościerskiego, chojnickiego) oraz kujawsko-pomorskiego (część powiatu świeckiego oraz tucholskiego). Na tym terenie mieszka około 340 tysięcy osób, część mieszkańców posługuje się gwarami kociewskimi. Stolicą Kociewia jest Starogard Gdański, natomiast inne większe miasta to Tczew, Świecie, Pelplin, Gniew. Najbardziej znani Kociewiacy to: Jan Sobieski, Kazimierz Deyna, Andrzej Grubba, Grzegorz Ciechowski, Wojciech Cejrowski. 
 
Pierwszy zapis nazwy regionu w formie Gociewie pochodzi z 10 lutego 1807 roku. Znalazła się ona w meldunku ppłk. Józefa Hurtiga do generała Jana Henryka Dąbrowskiego. Na upamiętnienie tego wydarzenia z inicjatywy członków Stowarzyszenia Kultura Kociewia w Starogardzie Gdańskim i Lokalnej Organizacji Turystycznej Kociewie w Tczewie w 2007 roku zainicjowano Światowy Dzień Kociewia. Pomysłodawcy akcji postanowi nadać jej międzynarodowy charakter, bowiem kiedy obie organizacje przeprowadziły internetowy spis Kociewiaków i przyjaciół regionu, to zgłaszały się osoby z różnych państw. 
 
10 lutego święto obchodzone jest w całym regionie, choć nie ma jednej nadrzędnej uroczystości z tej okazji. Organizatorom zależy bardziej na tym, by każdy Kociewiak w tym wyjątkowym dniu świętował po swojemu, ale mówił jak i dlaczego to robi. Światowy Dzień Kociewia jest bowiem świetną okazją by wyrazić dumę ze swojego pochodzenia. Na przykład w ramach obchodów Kociewiaczki ze Starogardu Gdańskiego wyruszają w miasto, by promować ideę, rozdają lizaki i balony. 
 
Brak centralnych obchodów nie przeszkadza mieszkańcom regionu w organizowaniu różnych aktywności. Na przykład każdego roku huczne obchody mają miejsce w Miejskim Ośrodku Kultury w Pelplinie. Wspólne śpiewy, pokazy rzemiosła, taniec, lokalne potrawy, warsztaty hafciarstwa, malowania na szkle – to wszystko czeka na uczestników. Podobne obchody odbywają się również w innych miastach regionu. W Tczewie z kolei świętują już kilka dni przed rocznicą historycznego meldunku w którym pojawia się nazwa Gociewie, a zwieńczeniem są koncerty zespołów folklorystycznych związanych z regionem. 
 
W obchody święta angażują się również lokalne media. W rozgłośniach radiowych odbywają się audycje opowiadające o regionie, historii czy wywiady i konkursy. Na stronach internetowych także jest głośno o wydarzeniach związanych ze świętem, za ich pośrednictwem można przesyłać m.in. wideo życzenia dla Kociewiaków. Lokalna Organizacja Turystyczna Kociewie nagradza z kolei wszystkich, którzy w Dniu Kociewia przyślą swoje imię i nazwisko wraz z adresem zamieszkania na podany adres mailowy. W zamian wysyła bowiem okolicznościową pocztówkę z pięknym kociewskim wzorem. 
 
Bardzo dobrym zwyczajem są darmowe wejścia do muzeów z terenu Kociewia. To świetna okazja dla osób spoza regionu, by poznać jego atrakcje. Innym ciekawym pomysłem z okazji Światowego Dnia Kociewia jest wręczanie fotelików samochodowych rodzicom dzieci, które urodzą się 10 lutego w Kociewskim Centrum Zdrowia w Starogardzie Gdańskim. 

  • autor: Źródło Kalbi.pl

wsteczwstecz

Banery

platforma epuap
POMOC PRAWNA
Kampania promująca honorowe krwiodawstwo
Mapa powiatu mławskiego
pies
programy UE
Europejski Fundusz Rolny
- ankieta zadowolenia klienta
ANKIETA dotycząca opracowania Strategii Rozwoju Powiatu Mławskiego 2021-2027

Dane kontaktowe

Starostwo Powiatowe w Mławie
ul. Reymonta 6, 06-500 Mława
tel. (23) 654 34 09