Kalendarz

Piątek 26 Lutego 2021

Imieniny

Imieniny: Aleksandra, Mirosława, Bogumiła

Licznik odwiedzin

Jesteś: 18200239 osobą na tej stronie

BIP

BIP

Wyszukiwarka

Menu główne

Sonda

Nawigacja

Jesteś w: STRONA GŁÓWNA

Treść strony

  • Para młodych ludzi
    • autor: ambroo z Pixabay

14 stycznia - Dzień Osób Nieśmiałych i Ukrytej Miłości

Dzień Osób Nieśmiałych i Ukrytej Miłości to święto osób, które kochają, ale nie mają odwagi tego wyznać, ale też osób, które chciałyby się zakochać, ale nie mają śmiałości na randkach. Warto przypomnieć osobom, którym brakuje pewności siebie, że nie są same i przy odrobinie wysiłku mogą nad swoją nieśmiałością popracować.

Nieśmiałość - skąd się bierze?

 

Osobom nieśmiałym zwykle wydaje się, że problem ich niepewności na randkach dotyczy tylko ich. Nie jest to oczywiście prawdą. Badania pokazują, że napięcie w obecności nowych osób czy przed pierwszą randką w mniejszym lub większym stopniu - dotyczy prawie każdego z nas. Jak to rzutuje na nasze relacje z innymi?

Zdarza się, że będąc na pierwszej randce, histerycznie się śmiejemy (lub wręcz odwrotnie - strach paraliżuje nas na tyle, że nie potrafimy się nawet uśmiechnąć), zbyt wiele mówimy (lub wcale), chwalimy się swoimi osiągnięciami (lub umniejszamy siebie w oczach innych), stajemy się złośliwi (lub całkowicie poddajemy się drugiej stronie i nie potrafimy podjąć żadnej decyzji).

Dlaczego nieśmiałe osoby podczas randki przestają być sobą? Dlaczego tak reagują?

Jak twierdzi psycholożka Katarzyna Kucewicz, nieśmiałość bierze się zwykle z niskiej samooceny, która przeważnie towarzyszy nam od dziecka.

- Może być to efekt krytyki rodziców, nauczycieli, czy rodzeństwa - pisze w artykule "Cztery proste kroki, by pozbyć się bariery nieśmiałości i zacząć randkować". - Może być też efektem wysokich wymagań, jakie nam stawiano, albo być przejęta od nieśmiałych rodziców. Czasami tak, jak dziedziczymy kształt nosa, tak dziedziczymy nieśmiałość, po nieśmiałych przykładowo dziadkach, a potem ojcach, powielając ich zachowania - bowiem nikt nie rodzi się nieśmiałym - tacy się stajemy w wyniku socjalizacji.

Kucewicz dodaje także, że nieśmiałość nie jest wyrokiem i zawsze można popracować nad tym, by się jej pozbyć. - Korzyści z nieśmiałości są bowiem raczej bliskie zeru. Niegdyś w wielu domach utożsamiano nieśmiałość ze skromnością, ale warto pamiętać - są to dwie zupełnie odrębne cechy.

Osoby nieśmiałe na randkach

Nieśmiali mają nieco utrudnione zadanie, jeśli chodzi o randki, choć nie jest to regułą. Zdarza się, że nieśmiałość działa na naszą korzyść (dla niektórych jest zwyczajnie urocza). Niemniej osoby nieśmiałe potrzebują nieco dłuższego czasu, by oswoić się z nową sytuacją i nowym rozmówcą. Wiele takich osób, aby ułatwić sobie sprawę, rozpoczyna znajomość poprzez portal randkowy, aby ten pierwszy kontakt i pierwsze rozmowy mogły się odbyć w bardziej komfortowy dla nich sposób.

Jeśli nie należysz do osób nieśmiałych, miej na uwadze fakt, że ktoś może być nieco bardziej nieśmiały od ciebie, dlatego daj mu czas i pozwól się "rozkręcić" na randce. Kolejne spotkania i rozmowy z pewnością przebiegną w lepszej atmosferze.

Jak pokonać nieśmiałość na randce?

Nieśmiałość nie zawsze jest prosta do pokonania, ale są sposoby, by nad tym pracować. Nie rezygnuj z umawiania się na randki! To najgorsze wyjście z sytuacji. Spotykaj się z ludźmi, nie skazuj siebie na samotność. Każdy z nas potrzebuje kontaktu z drugim człowiekiem.

Jeśli czujesz, że nieśmiałość blokuje cię, utrudnia relacje damsko-męskie, jest przeszkodą w umawianiu się na randki - podejmij wyzwanie i zrób wszystko, by pokonać nieśmiałość. Przeczytaj artykuły, sięgnij po dostępne poradniki o nieśmiałości, których nie brakuje choćby w internecie. Jeśli to nie wystarczy, poradź się specjalisty.

I przede wszystkim - trenuj. - Każda randka tak naprawdę jest pewnego rodzaju treningiem umiejętności społecznych, dlatego warto umawiać się na spotkania i przełamywać swoje opory - uważa Katarzyna Kucewicz.

  • autor: porady.sympatia.onet.pl/Sylwia Stodulska-Jurczyk

wsteczwstecz

Banery

platforma epuap
POMOC PRAWNA
Kampania promująca honorowe krwiodawstwo
Mapa powiatu mławskiego
pies
programy UE
Europejski Fundusz Rolny
- ankieta zadowolenia klienta
ANKIETA dotycząca opracowania Strategii Rozwoju Powiatu Mławskiego 2021-2027

Dane kontaktowe

Starostwo Powiatowe w Mławie
ul. Reymonta 6, 06-500 Mława
tel. (23) 654 34 09