Kalendarz

Piątek 23 Kwietnia 2021

Imieniny

Imieniny: Wojciecha, Jerzego, Gerarda

Licznik odwiedzin

Jesteś: 18732004 osobą na tej stronie

BIP

BIP

Wyszukiwarka

Menu główne

Sonda

Nawigacja

Jesteś w: STRONA GŁÓWNA

Treść strony

  • Sałatka
    • autor: Zeinesh Abzhanova z Pixabay

11 stycznia - Dzień Wegetarian

Dzień Wegetarian obchodzony jest 11 stycznia przez osoby, które z własnego jadłospisu odrzuciły mięso. Do niedawna wegetarianizm traktowany był przez niektórych ludzi jako dziwne upodobania, ale sposób postrzegania wegetarianizmu w Polsce zaczął ulegać zmianom. Według statystyk, ponad milion Polaków zrezygnowało z jedzenia mięsa, a warzywa i owoce stanowią najważniejszy składnik ich diety. Dlaczego niektóre osoby rezygnują z mięsa? Wciąż jednym z najważniejszych powodów są względy etyczne wobec zabijanych zwierząt, ale pojawią się powody zdrowotne, ekologiczne bądź religijne. 

 Należy pamiętać, że wegetarianizm ma wiele odmian, na przykład laktoowowegetarianizm (owolaktarianizm), czyli najpowszechniejsza forma wegetarianizmu, odrzucająca mięso, ale dopuszczająca niektóre produkty pochodzenia zwierzęcego, takie jak nabiał lub jajka. Innymi odmianami są owowegetarianizm, obejmujący tylko jajka z produktów zwierzęcych, czy witarianizm polegający na spożywaniu wyłącznie produktów świeżych, bez przygotowania termicznego. Witarianie odrzucają kawę, herbatę oraz soki, pijąc jedynie wodę. Jedną z najbardziej skrajnych odmian wegetarianizmu jest frutarianizm, nie tylko całkowicie odrzucający mięso oraz produkty pochodzenia zwierzęcego, ale również owoce i warzywa, których zerwanie uśmierca roślinę (na przykład sałata lub marchewka). Większość zwolenników tej odmiany wegetarianizmu rezygnuje z orzechów i ziaren zbóż. Według nich te produkty zaprzeczają naturalności, bowiem człowiek prehistoryczny nie siał i nie zbierał zboża. Przedmiotem diety frutarian są owoce w znaczeniu botanicznym i kulinarnym (na przykład jabłka, pomarańcze, banany), a więc te, które naturalnie spadły z drzew lub krzaków. 

 Wśród wielu sławnych wegetarian należy wymienić ludzi nauki, polityków, artystów, a także współczesnych celebrytów. Do miłośników wegetarianizmu znajdziemy takie sławy jak Lew Tołstoj, Leonardo da Vinci, Albert Enistein, Arthur Shopenhauer lub aktorzy Natalie Portman i Clin Eastwood. Dzień Wegetarian obchodzony jest w całej Polsce i w tym dniu organizowane są akcje promujące wegetarianizm oraz obalające pewne mity na temat wegetarianizmu. Należy pamiętać, że wegetarianizm to nie tylko styl jedzenia, ale przede wszystkim życia.

  • autor: Źródło bimKal.pl

wsteczwstecz

Banery

Wypełnij wniosek
e-Urząd Skarbowy
platforma epuap
POMOC PRAWNA
Kampania promująca honorowe krwiodawstwo
Mapa powiatu mławskiego
pies
programy UE
Europejski Fundusz Rolny
- ankieta zadowolenia klienta

Dane kontaktowe

Starostwo Powiatowe w Mławie
ul. Reymonta 6, 06-500 Mława
tel. (23) 654 34 09