Kalendarz

Piątek 23 Kwietnia 2021

Imieniny

Imieniny: Wojciecha, Jerzego, Gerarda

Licznik odwiedzin

Jesteś: 18732062 osobą na tej stronie

BIP

BIP

Wyszukiwarka

Menu główne

Sonda

Nawigacja

Jesteś w: STRONA GŁÓWNA

Treść strony

  • Uroczystość wręczenia medalu p. Jękalskiej
    • autor: Uroczystość wręczenia medalu p. Jękalskiej

„W naszej rodzinie mundur żołnierza to pewnego rodzaju świętość”

Ppor. Joanna Ptaszkiewicz i ppor. Beata Karpińska, żołnierze 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, ale także siostry. Dwaj bracia dziewczyn również są żołnierzami. Pod koniec 2020 roku ich mama otrzymała Medal za Zasługi dla Obronności Kraju.

Ppor. Joanna Ptaszkiewicz od roku jest żołnierzem 5 Mazowieckiej Brygady Oborny Terytorialnej. Do terytorialnej służby wojskowej zgłosiła się razem z siostrą, ppor. Beatą Karpińską. Na początku 2019 roku obie stawiły się w koszarach 5 MBOT by rozpocząć szkolenie wyrównawcze dedykowane osobom, które już wcześniej miały styczność z wojskiem.

Drogi życiowe obu sióstr nie od razu wiodły do wojska. Joanna ukończyła Akademię Wychowania Fizycznego i podobnie jak jej siostra Beata pracowała jako konsultant medyczny. Inspiracją do założenia munduru dla obu dziewczyn byli dwaj starsi bracia, którzy po szkole średniej swoją edukację kontynuowali w Wyższej Szkole Oficerskiej we Wrocławiu. W 2016 roku, służbą przygotowawczą w NSR, obie siostry  rozpoczęły swoją przygodę z wojskiem. Po jej zakończeniu poszły krok dalej  rozpoczynając kurs oficerski na Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu, ukoronowaniem którego było uzyskanie patentu oficerskiego.

- nawet sekundy nie było wahania podczas podejmowania decyzji o służbie Ojczyźnie i założenia upragnionego munduru – wspomina ppor. Ptaszkiewicz – to nasz starszy brat namówił mnie, żebym spróbowała sił w wojsku. W naszej rodzinie mundur żołnierza to pewnego rodzaju świętość. Od najmłodszych lat uczono nas, że bycie Polakiem to powód do dumy i że bez względu na to, gdzie się znajdujemy, nigdy nie należy zapominać skąd pochodzimy – dodaje druga z sióstr.

W listopadzie 2019 roku siostry zostały żołnierzami 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej im. ppor. Mieczysława Dziemieszkiwicza.

- od 12 miesięcy z dumą służę w 5 MBOT jako żołnierz pełniący terytorialna służbę wojskową (TSW). Był to czas, który utwierdził mnie w przekonaniu, że wojsko to moje miejsce na ziemi. Szczególnie trudny czas pokazał potrzebę służby Ojczyźnie, aby inni mogli czuć się bezpiecznie  – mówi pani Joanna. – decyzja o wstąpieniu w szeregi WOT  była jedną z lepszych, jakie podjęłam w życiu – dodaje ppor. Karpińska - służba TSW spełnia moje oczekiwania. Mam możliwość rozwijania swoich zainteresowań, nabywam praktyczną wiedzę i umiejętności. W WOT cenię to, że spotykam mnóstwo wspaniałych ludzi. Ludzi z pasją, ambicjami i chęcią pomocy innym –  kontynuuje Karpińska.

Rodzeństwo zostało wychowane w duchu patriotyzmu - wartości takie jak honor, patriotyzm, pokora, szacunek i pomoc innym towarzyszą nam od dzieciństwa. Z dumą i pełną odpowiedzialnością zakładam mundur a inspirację mam szczęście czerpać od starszych braci, którzy również są oficerami Wojska Polskiego. Razem z siostrą oddajemy Ojczyźnie to co przez wiele lat pokazywali nam rodzice – puentuje ppor. Ptaszkiewicz.

18 grudnia w Urzędzie Gminy w Opinogórze mama wojskowego rodzeństwa, Pani Zofia Jękalska, otrzymała medal Za Zasługi dla Obronności Kraju.

 

  • autor: Aneta SZCZEPANIAK

wsteczwstecz

Banery

Wypełnij wniosek
e-Urząd Skarbowy
platforma epuap
POMOC PRAWNA
Kampania promująca honorowe krwiodawstwo
Mapa powiatu mławskiego
pies
programy UE
Europejski Fundusz Rolny
- ankieta zadowolenia klienta

Dane kontaktowe

Starostwo Powiatowe w Mławie
ul. Reymonta 6, 06-500 Mława
tel. (23) 654 34 09