Kalendarz

Piątek 23 Kwietnia 2021

Imieniny

Imieniny: Wojciecha, Jerzego, Gerarda

Licznik odwiedzin

Jesteś: 18737504 osobą na tej stronie

BIP

BIP

Wyszukiwarka

Menu główne

Sonda

Nawigacja

Jesteś w: STRONA GŁÓWNA

Treść strony

  • Pismo Braille'a
    • autor: Myriams-Fotos z Pixabay

4 stycznia - Światowy Dzień Braille'a

4 stycznia to Światowy Dzień Braille’a – najbardziej popularnego na świecie pisma dla niewidomych i słabowidzących. Pismo opiera się na systemie korespondencji, używanym przez francuską armię, umożliwiającym odczytywanie rozkazów bez użycia światła. Braille zainspirowany tym rozwiązaniem, w wieku niespełna 16 lat stworzył swój własny system pisma, które zrewolucjonizowało życie osób niewidomych.

Światowy Dzień Braille'a. Pismo Braille'a

Louis Braille urodził się we francuskiej wsi Coupvray 4 stycznia 1809 r. Jako dziecko widział. Niestety, w wieku 3 lat uległ wypadkowi w warsztacie ojca. Doszło do poważnego zakażenia, z którym nie poradziła sobie ówczesna medycyna. Dwa lata później stracił wzrok.

Mimo trudności, młody Braille kształcił się pod okiem swoich rodziców i przyjaciół rodziny. Alfabetu uczył się w domu, poznając dotykiem kształty liter zrobionych z wbitych w deskę gwoździ tapicerskich.

Pismo Braille’a

System składa się ze znaków będących kombinacją sześciu wypukłych punktów, ułożonych w dwóch kolumnach, po trzy punkty w każdej. Lewa kolumna zawiera umownie oznaczone punkty: 1,2,3, zaś prawą stanowią punkty: 4,5,6. Wzajemna kombinacja i rozmieszczenie punktów daje możliwość sześćdziesięciu czterech znaków.

Międzynarodową bazę alfabetu stanowi pierwszych 25 znaków, oraz znak oznaczający literę "w", a także znaki przestankowe i pomocnicze, które mimo drobnych różnic między odmianami systemu Braille'a, w poszczególnych językach mają na ogół międzynarodowy charakter.

  • autor: Źródło Fakt.pl

wsteczwstecz

Banery

Wypełnij wniosek
e-Urząd Skarbowy
platforma epuap
POMOC PRAWNA
Kampania promująca honorowe krwiodawstwo
Mapa powiatu mławskiego
pies
programy UE
Europejski Fundusz Rolny
- ankieta zadowolenia klienta

Dane kontaktowe

Starostwo Powiatowe w Mławie
ul. Reymonta 6, 06-500 Mława
tel. (23) 654 34 09