Kalendarz

Piątek 23 Kwietnia 2021

Imieniny

Imieniny: Wojciecha, Jerzego, Gerarda

Licznik odwiedzin

Jesteś: 18731906 osobą na tej stronie

BIP

BIP

Wyszukiwarka

Menu główne

Sonda

Nawigacja

Jesteś w: STRONA GŁÓWNA

Treść strony

  • Kobieta zasłoniła usta rękami
    • autor: Robin Higgins z Pixabay

17 grudnia - Dzień bez Przekleństw

Dzień bez Przekleństw. Przekleństwo, to według słownika języka polskiego wulgarne lub obelżywe słowo, używane dla wyrażenia złości lub gniewu, podkreślić lekceważący stosunek do drugiej osoby, gdy chcemy kogoś obrazić. Ten dzień, to okazja by zastanowić się nad sposobem wyrażania negatywnych emocji, bo to właśnie w emocjach ciskamy najwięcej inwektyw.

Dzień bez Przekleństw

Waga przekleństw zmienia się na przestrzeni wieków. Niektóre słowa postrzegane kiedyś jako obelżywe dziś brzmią neutralnie, i odwrotnie - są wyrazy kiedyś obojętne, dziś niecenzuralne. 17 grudnia obchodzimy w Polsce Dzień bez Przekleństw. Tego dnia w wielu miastach odbywają się happeningi, których celem jest skłonienie do zastanowienia, jak wyrazić swój gniew bez inwektyw.

Niektórzy słysząc przekleństwa w miejscu pracy, na ulicy, w sklepach czują się z tym źle, innym zupełnie nie przeszkadzają. Nasze społeczeństwo i pod tym względem jest podzielone. Przeklinanie, wulgaryzmy należą do obecnej rzeczywistości. Niewątpliwie nasza mowa ma kluczowy związek z kulturą osobistą i poziomem intelektualnym. Na to, jakim językiem się posługujemy mają również wpływ wychowanie, szkoła, religia, ludzie, wśród których się obracamy.Nawet jeśli przeszkadzają nam wypowiadane wulgaryzmy, najczęściej z obawy, że możemy spotkać się z agresją krytykowanego, wolimy to przemilczeć, udać, że tego nie słyszymy.

Dzień bez Przekleństw

Przekleństwa, tak jak cały język, ewoluują. Na przykład, słowo dziwka jeszcze kilkaset lat temu było neutralne i oznaczało dziewczynę. Słowo dupa z kolei oznaczało po prostu zagłębienie. Przy tym wszystkim przeklinać trzeba umieć. Młodzież ucząc się języka podchwytuje wszelkie wulgaryzmy znacznie chętniej, niż terminy literackie. I chyba w tym celu w jednej z brytyjskich szkół wprowadzono kiedyś dzienny limit przekleństw. Uczniowie byli zachwyceni, bo limit przekleństw na jednej godzinie lekcyjnej wynosił 5 wulgaryzmów. Ci, którzy przekroczyli tę liczbę byli karani dodatkowymi pracami lub pogadankami wychowawczymi. Jednak eksperyment nie przyniósł zamierzonych efektów. Uczniowie "limit" nadrabiali na przerwach, a także wieczorami.

Używanie brzydkich wyrazów pomaga także lepiej radzić sobie z fizycznym bólem, sprawia, że łatwiej jest go znosić. Jednak, według badań, im częściej używamy niecenzuralnych słów, tym słabsze jest ich działanie redukujące ból.

Dzień bez Przekleństw

Wielu językoznawców uważa, że obchodzenie tego święta nie jest wskazane, bo sugeruje, że dajemy przyzwolenie na używanie wulgaryzmów w inne dni. Mówi się, że są ludzie, którzy potrafią przeklinać z wdziękiem, bez agresji. Należą oni jednak do rzadkości. Częściej spotyka się osoby, które nie mogą się obyć bez przekleństw i stosują je jak przecinki w zdaniu. Dzisiejszy dzień skłania do refleksji, sęk w tym w jak licznej populacji.

  • autor: Źródło Fakt.pl

wsteczwstecz

Banery

Wypełnij wniosek
e-Urząd Skarbowy
platforma epuap
POMOC PRAWNA
Kampania promująca honorowe krwiodawstwo
Mapa powiatu mławskiego
pies
programy UE
Europejski Fundusz Rolny
- ankieta zadowolenia klienta

Dane kontaktowe

Starostwo Powiatowe w Mławie
ul. Reymonta 6, 06-500 Mława
tel. (23) 654 34 09