Kalendarz

Piątek 23 Kwietnia 2021

Imieniny

Imieniny: Wojciecha, Jerzego, Gerarda

Licznik odwiedzin

Jesteś: 18734632 osobą na tej stronie

BIP

BIP

Wyszukiwarka

Menu główne

Sonda

Nawigacja

Jesteś w: STRONA GŁÓWNA

Treść strony

 • Mural
  • autor: KPP-Mława

Wyjątkowy mural i wspólna akcja mławskiej policji i nadleśnictwa, „Kierowco, uważaj na dzikie zwierzęta”

W środę, na drodze wojewódzkiej 563 Mława – Żuromin, w lesie między Lipowcem Kościelnym a Kuczborkiem, odsłonięto wyjątkowy mural, ostrzegający kierowców przed zagrożeniem jakim są dzikie zwierzęta na drodze. Partnerem akcji Nadleśnictwa Dwukoły-  „Kierowco, uważaj na dzikie zwierzęta”, jest Komenda Powiatowa Policji w Mławie.

Mural, przedstawiający łosia naturalnych rozmiarów oraz ustawiona w pobliżu tablica informacyjna, ostrzegają kierowców przed niebezpieczeństwem, jakim jest na drodze pojawienie się dzikiego zwierzęcia.  W ubiegłym roku, na drogach powiatu mławskiego doszło do 90 zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt. Pora jesienno- zimowa to czas, w którym częściej dochodzi do takich niebezpiecznych sytuacji drogowych. Zwierzęta wychodzą na drogę najczęściej po zmierzchu, nocą i wcześnie rano. Ich pojawienie się tuż przed maską samochodu może doprowadzić do groźnego wypadku.

Celem akcji, zorganizowanej przez Nadleśnictwo Dwukoły we współpracy z mławską policją, jest wzrost świadomości kierowców. Leśnicy i policjanci ostrzegają – „Każdy kierowca narażony jest na kolizję lub wypadek z udziałem dzikiego zwierzęcia. Jeśli sądzisz inaczej – tablica informacyjna, znajdująca się w pobliżu muralu, rozwieje  Twoje wątpliwości. Na terenie Nadleśnictwa Dwukoły  żyje 3300 saren, 500 jeleni, 300 łosi, 200 dzików.”

Aby zapobiec tak groźnym w skutkach zdarzeniom, policjanci apelują, by w godzinach wieczornych i nocnych, w okolicach leśnych zachować szczególną ostrożność. NIGDY nie lekceważmy znaku drogowego A-18b „Uwaga dzikie zwierzęta”. Taki znak nie został ustawiony bez powodu – są one bowiem w miejscach, gdzie dochodziło już do wielu zdarzeń drogowych z udziałem dzikich zwierząt. Noga z gazu oraz  obserwowanie drogi i pobocza w takich miejscach - to reguła. Prędkość, z jaką się poruszamy, powinna dać szansę na bezpieczną reakcję.  Gdy zauważymy zwierzę na drodze, należy zwolnić lub zatrzymać się. Próba ominięcia takiego „nieproszonego gościa” na drodze może zakończyć się kolizją. Nawet jeśli zwierzę jest kilka metrów od jezdni, istnieje ryzyko, że niespodziewanie wbiegnie pod koła. W przypadku potrącenia, zawsze należy wezwać policję. Czasami także udaje się uratować zwierzę, ważne jednak aby zajęły się tym odpowiednie służby.

W trosce o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego, leśnicy przekazali mławskim policjantom elementy odblaskowe, które wręczane będą podczas kontroli drogowych. Każdy odblask opatrzony jest hasłem : „Kierowco, uważaj na dzikie zwierzęta”.

 • autor: Źródło KPP Mława
 • mural1x-1
  • autor: KPP Mława
 • mural4x
  • autor: KPP Mława
 • mural5x
  • autor: KPP Mława
 • muralłoś
  • autor: KPP Mława

wsteczwstecz

Banery

Wypełnij wniosek
e-Urząd Skarbowy
platforma epuap
POMOC PRAWNA
Kampania promująca honorowe krwiodawstwo
Mapa powiatu mławskiego
pies
programy UE
Europejski Fundusz Rolny
- ankieta zadowolenia klienta

Dane kontaktowe

Starostwo Powiatowe w Mławie
ul. Reymonta 6, 06-500 Mława
tel. (23) 654 34 09