Kalendarz

Piątek 23 Kwietnia 2021

Imieniny

Imieniny: Wojciecha, Jerzego, Gerarda

Licznik odwiedzin

Jesteś: 18732217 osobą na tej stronie

BIP

BIP

Wyszukiwarka

Menu główne

Sonda

Nawigacja

Jesteś w: STRONA GŁÓWNA

Treść strony

  • Górnik
    • autor: Tuna Ölger z Pixabay

4 grudnia - Barbórka

Barbórka to święto na cześć św. Barbara z Nikodemii, patronki górników, dobrej śmierci i trudnej pracy. To właśnie 4 grudnia Barbary najczęściej obchodzą swoje imieniny. Ponadto tego dnia świętują także geolodzy oraz inne osoby wykonujące zawody związane z poszukiwaniem paliw kopalnych. 

Barbórka w tradycji górniczej rozpoczyna się poranną mszą świętą w kościele lub w cechowni, przy figurze św. Barbary. Następnie odbywa się uroczysty przemarsz orkiestry górniczej, która maszerując między osiedlami zamieszkanymi przez górników oraz ich rodziny, odśpiewuje swój hymn. 4 grudnia w Barbórkę organizowane są także liczne wydarzenia, m.in. występy artystyczne, koncerty, bale, uroczyste akademie, w których uczestniczą rodziny górnicze i nie tylko. W Barbórkę wręczane są także specjalne odznaczenia dla zasłużonych górników i innych pracowników przemysłu wydobywczego.

Choć Barbórka - jak już wspominaliśmy powyżej - przypada 4 grudnia, to już na kilka dni wcześniej organizowane są różne wydarzenia, m.in. tzw. karczmy piwne, gdzie górnicy oddają się uroczystym rytuałom i - jak sama nazwa wskazuje - piciu piwa. Odpowiednikiem karczmy piwnej są organizowane dla kobiet tzw. combry babskie. 

Barbórka trwale wpisała się w kalendarz świąt i obchody odbywają się także w wielu szkołach i przedszkolach. Tego dnia w wielu placówkach prowadzone są zajęcia o zawodzie górnika.

 

  • autor: Źródło Radio ZET.pl

wsteczwstecz

Banery

Wypełnij wniosek
e-Urząd Skarbowy
platforma epuap
POMOC PRAWNA
Kampania promująca honorowe krwiodawstwo
Mapa powiatu mławskiego
pies
programy UE
Europejski Fundusz Rolny
- ankieta zadowolenia klienta

Dane kontaktowe

Starostwo Powiatowe w Mławie
ul. Reymonta 6, 06-500 Mława
tel. (23) 654 34 09