Kalendarz

Piątek 23 Kwietnia 2021

Imieniny

Imieniny: Wojciecha, Jerzego, Gerarda

Licznik odwiedzin

Jesteś: 18737027 osobą na tej stronie

BIP

BIP

Wyszukiwarka

Menu główne

Sonda

Nawigacja

Jesteś w: STRONA GŁÓWNA

Treść strony

 • Kartka na Andrzejki
  • autor: kartki4you.pl

30 listopada - Andrzejki zwyczaje i obrzędy

Wieczór wróżb odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada, w wigilię świętego Andrzeja, patrona Szkocji, Grecji i Rosji. Pierwsza polska wzmianka literacka o nim pojawiła się w 1557 za sprawą Marcina Bielskiego. Dzień ten przypada na końcu lub na początku roku liturgicznego. Andrzejki są specjalną okazją do zorganizowania ostatnich hucznych zabaw przed rozpoczynającym się adwentem. Najbardziej znanym zwyczajem andrzejkowym jest właśnie wróżenie. Kiedyś, w dzień świętego Andrzeja, wróżyły sobie jedynie niezamężne dziewczęta. Wróżby traktowano poważnie, wierzono, że jeśli są dobrze wykonane na pewno się spełnią. Dziś to tylko przyjemny dodatek do andrzejkowej imprezy. Nie są zarezerwowane też jedynie dla dziewcząt – 29 listopada wróżą sobie również chłopcy.

Trochę historii

Przypuszcza się, że wróżby andrzejkowe wywodzą się ze starożytnej Grecji lub wierzeń starogermańskich, które związane były z kultem boga miłości, płodności i bogactwa. W Polsce to również stara tradycja, pierwsza literacka wzmianka pochodzi z szesnastego wieku. Trzeba zaznaczyć, że były to przede wszystkim miłosne wróżby andrzejkowe. Oto staropolskie zwyczaje andrzejkowe:

 • jeżeli dziewczyna w wigilię św. Andrzeja nic nie jadła, we śnie miał się jej ukazać przyszły mąż;
 • jeśli ucięta w andrzejki gałązka wiśni zakwitła w wigilię Bożego Narodzenia, wtedy panna mogła liczyć na szybkie zamążpójście;
 • strona, z której w andrzejki szczekał pies, miała byś tą, z której przyjdzie narzeczony;
 • popularne było również wiązanie gąsiorowi oczu i wpuszczanie go do kręgu dziewcząt, którą dziewczynę uszczypnął jako pierwszą, ta najszybciej miała wyjść za mąż.

Wszystkie te wróżby andrzejkowe traktowane były niezwykle poważnie.

Andrzejki dzisiaj

Dzisiaj również organizuje się zabawy, których miłym akcentem są wróżby. Co prawda nikt już nie wierzy, że w ten konkretny wieczór pozna swoją drugą połówkę, jednak wróżby na andrzejki są punktem kulminacyjnym każdej imprezy. Podpowiemy jakie zwyczaje andrzejkowe są popularne i o czym nie można zapomnieć, organizując andrzejkowy wieczór.

Najbardziej popularnym zwyczajem andrzejkowym jest lanie wosku na wodę. Jeśli zapomnimy o tej wróżbie, nie możemy uznać andrzejek za ważne. Gorący wosk koniecznie trzeba przelać przez otwór w kluczu. Powstały w ten sposób kształt każdy interpretuje indywidualnie. Od tego co zobaczymy będzie zależeć nasza przyszłość.

Inną znaną wróżbą andrzejkową, która nie wymaga wielu przygotowań, jest wróżba z butami. Ustawia się je rzędem, czyj but pierwszy przejdzie przez próg, ta osoba w następnym roku może spodziewać się ślubu.

Kolejny zwyczaj andrzejkowy, do którego potrzebna jest para, to puszczanie na wodę łupin orzecha. Jeżeli łupiny zatoną oznacza, że osób nie połączy miłość. Jeżeli natomiast łupiny się spotkają, wtedy na pewno się pobiorą.

Jak widać, najłatwiej znaleźć miłosne wróżby andrzejkowe. Nic dziwnego, przecież każdy z nas poszukuje właśnie miłości. Dzisiaj andrzejki nie są już tylko domeną kobiecą. Dlatego pojawiło się wiele zabaw, które angażują również pary.

Andrzejki dla dzieci

Zabawa andrzejkowa nie jest zarezerwowana tylko dla dorosłych. Wróżby na andrzejki dla dzieci też powinnismy przygotować starannie. W ten wieczór również nasze pociechy mogą bawić się tak samo dobrze jak my. Oto kilka propozycji andrzejkowych zabaw dla dzieci:

 • przekłuwanie szpilką serduszek, na których odwrotnej stronie wypisane są imiona - „trafione” imię będzie imieniem przyszłego małżonka;
 • do miski z wodą delikatnie wrzucamy kolorowe patyczki – właściciele tych, które się połączą na zawsze zostaną przyjaciółmi;
 • obieramy jabłko, skórkę dajemy dziecku, by rzuciło ją za siebie, z jej zakrętów próbujecie zgadnąć pierwszą literę imienia przyszłego męża lub żony.
 • autor: Źródło nocowanie pl

wsteczwstecz

Banery

Wypełnij wniosek
e-Urząd Skarbowy
platforma epuap
POMOC PRAWNA
Kampania promująca honorowe krwiodawstwo
Mapa powiatu mławskiego
pies
programy UE
Europejski Fundusz Rolny
- ankieta zadowolenia klienta

Dane kontaktowe

Starostwo Powiatowe w Mławie
ul. Reymonta 6, 06-500 Mława
tel. (23) 654 34 09