Kalendarz

Wtorek 2 Marca 2021

Imieniny

Imieniny: Heleny, Pawła, Halszki

Licznik odwiedzin

Jesteś: 18256367 osobą na tej stronie

BIP

BIP

Wyszukiwarka

Menu główne

Sonda

Nawigacja

Jesteś w: STRONA GŁÓWNA

Treść strony

  • Student
    • autor: Gerd Altmann z Pixabay

17 listopada - Międzynarodowy Dzień Studenta

17 listopada żacy z 65 krajów będą obchodzić swoje święto. W wielu miejscach świata lokalne organizacje studenckie organizują tego dnia konferencje, imprezy i manifestacje na rzecz interesów studiujących.

W Polsce Międzynarodowy Dzień Studenta nie jest prawie w ogóle obchodzony. Co więcej, mało kto jest w ogóle świadomy istnienia tego święta. Czy nie powinien być to głośny i popularny czas celebracji tytułu żaka? Czy studenci nie mają powodów do dumy i świętowania?

Z pewnością żacy mają wiele powodów, zarówno do świętowania jak i do dumy. Należą do elitarnego grona osób kształcących się. Rocznie w szkołach wyższych wszystkich typów edukuje się 1937,4 tys. studentów, co stanowi zaledwie 5% populacji w Polsce. Są otwarci na nowe kultury i chętnie poznają inne kraje. W ciągu ostatnich 14 lat w międzynarodowym programie mobilności studenckiej Erasmus udział wzięło aż 123 356 polskich studentów. Polscy studenci są aktywni nie tylko na uczelni, uczęszczając na wykłady i ćwiczenia, ale również poza nią. Czynnie działają w sekcjach sportowych reprezentując uczelnie na turniejach i meczach. Dają dobry przykład dbając o swoją formę poprzez ruch oraz działają w duchu zdrowej rywalizacji. Na każdej uczelni istnieją koła naukowe, które świadczą o ambicji i chęci intelektualnego oraz towarzyskiego rozwoju studentów, a w całym kraju funkcjonują międzyuczelniane i pozarządowe organizacje studenckie zrzeszające aktywnych, młodych ludzi z pasją.

Międzynarodowy Dzień Studenta obchodzony jest z inicjatywy Europejskiego Forum Studentów. Jest to interdyscyplinarna organizacja studencka zrzeszająca ponad 13 tys. członków z całej Europy i działająca w ponad 260 miastach akademickich w 42 krajach. Jej celem jest promocja idei Wspólnej Europy wśród młodzieży. W Polsce znajduje się aż 13 anten, z czego jedna mieści się w Warszawie. Jest ona jednym z pierwszych oddziałów stowarzyszenia w Europie Środkowo-Wschodniej. To właśnie w tej części Europy, w 1939 roku, studenci w Pradze wyszli na ulicę, aby zaprotestować przeciwko wtargnięciu nazistów. Manifestacja została krwawo stłumiona, wielu studentów zginęło, a 1200 trafiło do obozów koncentracyjnych. Dwa lata po tragicznych wydarzeniach 17 listopada ustanowiono Międzynarodowym Dniem Studenta. 

Dziś święto to obchodzone jest nie dość hucznie. I chociaż studenci w większości nie potrzebują okazji do celebracji, to powyżej opisane wydarzenia powinny być corocznie przypominane. Może w formie wydarzeń naukowych, kulturalnych, społecznych akcji czy debat, które dadzą studentom głos na forum – Europejskim Forum Studentów.

  • autor: Źródło eurostudent.pl

wsteczwstecz

Banery

platforma epuap
POMOC PRAWNA
Kampania promująca honorowe krwiodawstwo
Mapa powiatu mławskiego
pies
programy UE
Europejski Fundusz Rolny
- ankieta zadowolenia klienta
ANKIETA dotycząca opracowania Strategii Rozwoju Powiatu Mławskiego 2021-2027

Dane kontaktowe

Starostwo Powiatowe w Mławie
ul. Reymonta 6, 06-500 Mława
tel. (23) 654 34 09