Kalendarz

Niedziela 28 Lutego 2021

Imieniny

Imieniny: Romana, Makarego, Józefa

Licznik odwiedzin

Jesteś: 18236816 osobą na tej stronie

BIP

BIP

Wyszukiwarka

Menu główne

Sonda

Nawigacja

Jesteś w: STRONA GŁÓWNA

Treść strony

  • Terytorials z probkami laboratoryjnymi
    • autor: Aneta SZCZEPANIAK

Zdwojone siły przeciwko wirusowi

Żołnierze 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej już 251 dobę zaangażowani są w działania mające na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa. Od niedawna razem z nimi ramię w ramię do walki z covid-19 stanęli również żołnierze zawodowi wojsk operacyjnych.

Codziennie do walki z wirusem zaangażowanych jest blisko 200 żołnierzy 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej im. ppor. Mieczysłąwa Dziemieszkiewicza, od zeszłego tygodnia dołączyli do nich żołnierze wojsk operacyjnych, którzy działają z terytorialsami głównie na linii wsparcia służby zdrowia, a od dziś również obsługują aplikację ewidencji łóżek covidowych. Dzisiaj działania 5 MBOT wspiera blisko 40 żołnierzy zawodowych m.in.  z 2 Ośrodka Radioelektronicznego, 2 Pułku Saperów, 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego.

Terytorialsi w szpitalach

Podczas operacji WOT „Trwała Odporność” siły i środki 5 Brygady głównie kierowane są do placówek medycznych, w których sytuacja jest najtrudniejsza. Żołnierze z wszystkich batalionów brygady działają w szpitalach i przychodniach w swoim rejonie odpowiedzialności: pobierają wymazy m.in w Żurominie, Płońsku, Wołominie, Ostrowi Mazowieckiej, Mińsku Mazowieckim, Łosicach czy Ostrołęce, wspierają również administracje punktów wymazowych. Od początku trwania pandemii do tej pory zespoły wymazowe 5 MBOT pobrały ponad 14 tysięcy wymazów. W szpitalach żołnierze realnie odciążają personel medyczny zabezpieczając logistykę wewnętrzną placówek, wykonują pomiar temperatury, zabezpieczają wyjścia ewakuacyjne oraz dostarczają pacjentom paczki od ich bliskich. Coraz większa liczba żołnierzy zaangażowana jest bezpośrednio do opieki nad chorymi na Covid-19. Obecnie mazowieccy terytorialsi wspierają 29 szpitali z  północnej części województwa.

Zupełnie nowym działaniem na rzecz wsparcia placówek medycznych w ostatnich dniach jest dostarczanie butli z tlenem do szpitali. Żołnierze kompani logistycznej 5MBOT dostarczyli 20 butli tlenowych, które otrzymały placówki medyczne w Siedlcach, Sokołowie Podlaskim, Łosicach oraz Mińsku Mazowieckim.

Wsparcie Sanepidów

Żołnierze 5 Brygady coraz liczniej angażowani są również do prac administracyjnych w Stacjach Sanitarno – Epidemiologicznych. W Sanepidzie w Przasnyszu, Mławie, Siedlcach, Sokołowie, Węgrowie i Łosicach terytorialsi wprowadzają dane do baz danych, prowadzą statystyki, przygotowują decyzje dotyczące kwarantanny, a także przeprowadzają wywiady z osobami skierowanymi na kwarantannę.

  • autor: Aneta SZCZEPANIAK

wsteczwstecz

Banery

platforma epuap
POMOC PRAWNA
Kampania promująca honorowe krwiodawstwo
Mapa powiatu mławskiego
pies
programy UE
Europejski Fundusz Rolny
- ankieta zadowolenia klienta
ANKIETA dotycząca opracowania Strategii Rozwoju Powiatu Mławskiego 2021-2027

Dane kontaktowe

Starostwo Powiatowe w Mławie
ul. Reymonta 6, 06-500 Mława
tel. (23) 654 34 09