Kalendarz

Środa 20 Stycznia 2021

Imieniny

Imieniny: Fabiana, Sebastiana, Dobiegniewa

Licznik odwiedzin

Jesteś: 17832285 osobą na tej stronie

BIP

BIP

Wyszukiwarka

Menu główne

Sonda

Nawigacja

Jesteś w: STRONA GŁÓWNA

Treść strony

  • COVID - 19
    COVID - 19
    • autor: Tumisu z Pixabay

9 października odbyło się posiedzenie wojewódzkiego sztabu kryzysowego

W dniu 9 października Starosta Mławski Jerzy Rakowski na zaproszenie Wojewody Mazowieckiego Konstantego Radziwiłła  wziął udział w posiedzeniu wojewódzkiego sztabu kryzysowego przeprowadzonego w formie wideokonferencji.  Omówione zostały zasady postępowania i kontroli ich przestrzegania wynikające z wprowadzenia strefy żółtej na terenie województwa mazowieckiego i kraju, a także koordynacji działań służb ratowniczych, zaangażowanych do likwidacji epidemii koronawirusa.

Podczas spotkania Wojewoda omówił aktualną sytuację na Mazowszu oraz zalecił bieżące monitorowanie sytuacji epidemiologicznej na administrowanym terenie Starostom Powiatów. Obecnie na Mazowszu (stan na 9 października) przygotowano 1 166 łóżek, z czego zajętych jest 546 łóżek przez pacjentów z potwierdzonym COVID-19. Na potrzeby pacjentów zakażonych koronawirusem w tej chwili przygotowano 94 łóżka respiratorowe, z czego zajętych jest 51. Na bieżąco wydawane są kolejne decyzje nakładające na mazowieckie szpitale obowiązek realizacji świadczeń opieki zdrowotnej w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

Uczestnicy wideokonferencji podkreślili jak ważne jest przestrzeganie obostrzeń oraz norm sanitarno-epidemicznych.  Służby sanitarne starają się przekonywać z jakim niebezpieczeństwem mamy do czynienia, jak ważne jest stosowanie środków prewencyjnych: zachowanie dystansu, noszenie maseczki, jak ogromne znaczenie ma przestrzeganie obostrzeń, które są systematycznie wprowadzane. Jednocześnie zapowiedziano skuteczniejszą egzekucję obowiązujących restrykcji. W każdym przypadku naruszenia przepisów policjant będzie decydował, czy ograniczy się do pouczenia, nałoży mandat, czy złoży wniosek o ukaranie lub wniosek do inspekcji sanitarnej o wdrożenie postępowania administracyjnego. Zgodnie z  rozporządzeniem Rady Ministrów z 9 października 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, od soboty 10 października obowiązuje nowy pakiet obostrzeń w strefach zielonej, żółtej i czerwonej, który wprowadza limity liczby osób biorących udział w zgromadzeniach, w tym w przyjęciach rodzinnych – w strefie zielonej do 100 osób, w strefie żółtej do 75 osób. Natomiast w strefie czerwonej pozostanie ograniczenie do 50 osób.  W strefie czerwonej pojawi się nowe obostrzenie – ograniczenie działalności restauracji, pubów i barów do godziny 22.00. Z kolei obowiązek zasłaniania ust i nosa na wolnym powietrzu zostanie rozszerzony i będzie obowiązywał również w strefie żółtej, a nie jak do tej pory tylko w strefie czerwonej. 

 W trakcie posiedzenia Wojewoda Mazowiecki zapowiedział wsparcie kadrowe Państwowych Powiatowych Inspektorów Sanitarnych. W  tym celu Mazowiecki  Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny  zwróci  się do Stacji Powiatowych z zapytaniem o oczekiwane konkretne potrzeby merytorycznej pomocy,  natomiast osoby  do pracy w Sanepidach będą  typowane przez Starostów  Powiatów   i  następnie formalnie kierowane do pracy przez Wojewodę.

 

  • autor: Tomasz Dobrosielski

wsteczwstecz

Banery

platforma epuap
POMOC PRAWNA
Kampania promująca honorowe krwiodawstwo
Mapa powiatu mławskiego
pies
programy UE
Europejski Fundusz Rolny
- ankieta zadowolenia klienta
ANKIETA dotycząca opracowania Strategii Rozwoju Powiatu Mławskiego 2021-2027

Dane kontaktowe

Starostwo Powiatowe w Mławie
ul. Reymonta 6, 06-500 Mława
tel. (23) 654 34 09