Kalendarz

Sobota 16 Stycznia 2021

Imieniny

Imieniny: Marcela, Włodzimierza, Waldemara

Licznik odwiedzin

Jesteś: 17773520 osobą na tej stronie

BIP

BIP

Wyszukiwarka

Menu główne

Sonda

Nawigacja

Jesteś w: STRONA GŁÓWNA

Treść strony

 • Pojedyne rycerski
  pojedynek rycerski

Pojedynek rycerski, taniec średniowieczny musztra kawaleryjska, czyli Europejskie Dni Dziedzictwa „Ratowo – droga przez wieki”

W niedzielę 13 września w Sanktuarium Diecezjalnym św. Antoniego z Padwy w Ratowie odbyła się impreza pod nazwą Europejskie Dni Dziedzictwa „Ratowo – droga przez wieki”. Organizatorzy przygotowali pokazy i szereg atrakcji dla gości, które obrazowały przekrój dziejów miejscowości na tle historii kraju.

Tradycyjnie imprezę rozpoczęła msza św. w intencji mieszkańców Europy. Po liturgii sprawowanej przez rektora sanktuarium, ks. kan. Bogdan Pawłowskiego. odbył się plenerowy piknik rycerski pod hasłem „Śladami Pawła z Radzanowa”. Przybliżona została postać rycerza Pawła z Radzanowa, doradcy księcia mazowieckiego Siemowita IV, którego gniazdo rodowe znajdowało się kilka kilometrów od Ratowa. Można było też zobaczyć pojedynek rycerski, usłyszeć o tym z czego składała się zbroja rycerska. Zobaczyć jak wyglądało władanie kopią i szablą podczas turnieju konnego. Nie zabrakło też tańca średniowiecznego, gdzie prowadzący zachęcali przybyłych do spróbowania sił w ówczesnych pląsach. Chętni mogli też spróbować swych sił w strzelaniu z łuku. Odbył się pokaz musztry kawaleryjskiej. Jeźdźcy uczestniczący w niej prezentowali stroje kawalerzystów z różnych epok.. Nie zabrakło opowieści o modzie z wieków średnich i sposobie szycia ówczesnych strojów. Na zakończenie gospodarze zaprosili wszystkich na zwiedzanie zabytkowego Zespołu klasztornego.

W uroczystościach wzięli udział zaproszeni goście, w tym senator Jan Maria Jackowski, Elżbieta Szymanik, zastępca dyrektora Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych, Radosław Rybicki, dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego województwa mazowieckiego, Włodzimierz Wojnarowski, radny powiatu mławskiego, Witold Okumski, członek zarządu powiatu mławskiego a także Mirosław Koźlakiewicz, członek Rady Społecznej przy Biskupie Płockim.

 • ratowo3
 • DSC03207
 • ratowo
 • ratowo2
 • ratowo6
 • ratowo1
 • ratowo9
 • ratowo8
 • DSC03545

wsteczwstecz

Banery

platforma epuap
POMOC PRAWNA
Kampania promująca honorowe krwiodawstwo
Mapa powiatu mławskiego
pies
programy UE
Europejski Fundusz Rolny
- ankieta zadowolenia klienta
ANKIETA dotycząca opracowania Strategii Rozwoju Powiatu Mławskiego 2021-2027

Dane kontaktowe

Starostwo Powiatowe w Mławie
ul. Reymonta 6, 06-500 Mława
tel. (23) 654 34 09