Kalendarz

Sobota 23 Stycznia 2021

Imieniny

Imieniny: Ildefonsa, Rajmunda, Emerencji

Licznik odwiedzin

Jesteś: 17876050 osobą na tej stronie

BIP

BIP

Wyszukiwarka

Menu główne

Sonda

Nawigacja

Jesteś w: STRONA GŁÓWNA

Treść strony

  • Automatyczna stacja meteorologiczna
    Automatyczna stacja meteorologiczna
    • autor: RitaE z Pixabay

Wyłoniliśmy wykonawcę automatycznej stacji meteorologicznej w Bońkowie

Zadanie realizowane przy pomocy  środków  z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego w ramach „Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej MAZOWSZE 2020”

We wtorek 8 września dokonaliśmy otwarcia ofert na realizację zadania „Zakup i montaż automatycznej stacji meteorologicznej w Powiecie Mławskim”. Koszt inwestycji  wynikający z podpisania umowy to prawie 60 tyś zł.

Na ogłoszony 27 sierpnia przez powiat przetarg dotyczący wspomnianego zadania wpłynęła jedna oferta firmy A-STER z Krakowa opiewająca na kwotę 59970 zł. Składają się na nią koszty zakupu i montażu stacji wraz z urządzeniami pomiarowymi oraz koszt przygotowania dokumentacji projektowo-kosztorysowej wraz z zagospodarowaniem terenu. Dotacja z budżetu Województwa Mazowieckiego stanowi maksymalnie  80% kosztów kwalifikowanych w kwocie 47 976,00 zł. Powiat dokłada do budowy stacji 11994 zł.

Przedmiotem zadania jest zakup i montaż automatycznej stacji meteorologicznej przeznaczonej do Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej bez stałego źródła zasilania. Stacja zlokalizowana będzie w miejscowości Bońkowo Kościelne – gmina Radzanów.

Stacja zbudowana będzie w oparciu o aluminiowy maszt kratownicowy o wysokości 12m z szafą loggera (logger z pamięcią wewnętrzną danych 10 MB FLASH i oprogramowaniem). Maszt zostanie zakotwiczony do gruntu za pomocą stopy fundamentowej oraz systemu 3 odciągów stabilizujących. Zabezpieczeniem stacji przed dostępem osób nieupoważnionych jest ogrodzenie panelowe. Zasilanie będzie  dostarczane przez  panel solarny umiejscowiony na maszcie oraz turbinę wiatrową umieszczoną na szczycie masztu.

Wykonawca zapewni (skonfiguruje) bezpośredni transfer danych z loggera stacji pomiarowej wyposażonej w modem 3G do bazy danych serwera IUNG (podłączonego do publicznej sieci internetowej). Transfer danych z loggera na serwer będzie odbywać się co 10-15 min.

Poza wymaganym minimum, dotyczącym zakupu i montażu automatycznej stacji meteorologicznej przeznaczonej do Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej bez stałego źródła zasilania zostanie zainstalowany czujnik usłonecznienia preferowany przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy z siedzibą w Puławach, który będzie cennym uzupełnieniem zestawu stacji, mierząc rzeczywisty czas operowania słońca. Promieniowanie słoneczne jest niezbędne dla prawidłowej wegetacji roślin, jednak jego nadmiar doprowadza do wysuszenia gleby. Dodanie informacji z czujnika usłonecznienia do procesu modelowania suszy powiększa precyzję diagnozowania stanu suszy rolniczej.

Głównym celem realizacji montażu stacji meteorologicznej na terenie powiatu mławskiego jest pomoc rolnikom w dokumentowaniu wpływu braku wody na drastyczny spadek plonów oraz pomoc w  uzyskaniu bardziej wiarygodnych danych o suszy rolniczej, co umożliwi poszkodowanym rolnikom uzyskać odszkodowanie. Ponadto będzie służyć do ostrzegania przed zagrożeniami atmosferycznymi i pozwoli zadbać o bezpieczeństwo mieszkańców naszego regionu. Monitoringiem suszy rolniczej zajmuje się Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznastwa – Państwowy Instytut Badawczy (IUNG).

Obecnie na terenie Województwa Mazowieckiego znajduje się jedynie 6 stacji meteorologicznych zbierających dane dot. Suszy, gdzie punkty pomiarowe są bardzo oddalone od miejsc objętych suszą. Konsekwencją tego jest brak dokładnych danych meteorologicznych. Na terenie powiatu mławskiego znajduje się tylko stacja synoptyczna. W ten sposób uruchomienie stacji zasili danymi system naszego województwa i umożliwi rolnikom wybranie struktury upraw w swoim gospodarstwie, chroniąc je od spadku plonów. Jednocześnie Powiat Mławski zobowiązuje się do docelowego, nieograniczonego i nieodpłatnego przekazywania Województwu Mazowieckiemu danych pozyskanych z automatycznej stacji meteorologicznej będącej przedmiotem Pomocy finansowej, oraz deklaruje współpracę w zakresie wspólnego wykorzystania automatycznej stacji meteorologicznej będącej przedmiotem Pomocy finansowej, z Instytutem Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowym Instytutem Badawczym.

Rozpoczęcie realizacji zadania planowane jest na 15 września 2020 roku a zakończenie – na 15 listopada 2020 roku.

 

wsteczwstecz

Banery

platforma epuap
POMOC PRAWNA
Kampania promująca honorowe krwiodawstwo
Mapa powiatu mławskiego
pies
programy UE
Europejski Fundusz Rolny
- ankieta zadowolenia klienta
ANKIETA dotycząca opracowania Strategii Rozwoju Powiatu Mławskiego 2021-2027

Dane kontaktowe

Starostwo Powiatowe w Mławie
ul. Reymonta 6, 06-500 Mława
tel. (23) 654 34 09