Kalendarz

Sobota 23 Stycznia 2021

Imieniny

Imieniny: Ildefonsa, Rajmunda, Emerencji

Licznik odwiedzin

Jesteś: 17875983 osobą na tej stronie

BIP

BIP

Wyszukiwarka

Menu główne

Sonda

Nawigacja

Jesteś w: STRONA GŁÓWNA

Treść strony

  • Po bitwie – polscy żołnierze ze sztandarami zdobytymi na...
    • autor: Źródło WIKIPEDIA

25 sierpnia - zakończenie decydującej bitwy w wojnie polsko-bolszewickiej - Bitwy Warszawskiej

Dziś tj. 25 sierpnia przypada dokładnie 100-lecie od zakończenia bitwy, która według wielu historyków zaważyła o losach nie tylko Polski, ale Europy i świata, czyli Bitwy Warszawskiej.

Bitwa Warszawska nazywana Cudem nad Wisłą rozegrana została w dniach 13–25 sierpnia 1920 roku pomiędzy wojskami sowieckiego Frontu Zachodniego Michaiła Tuchaczewskiego , a armiami Wojska Polskiego zgrupowanymi nad Wisłą. Była to, decydująca bitwa wojny polsko-bolszewickiej.

Znajdujące się w krytycznej sytuacji, u progu spodziewanej przez wielu klęski, oddziały Wojska Polskiego zdołały odepchnąć i pokonać nacierającą Armię Czerwoną. Zwycięstwo Polski w bitwie pozwoliło nie tylko zachować niepodległość odradzającej się Rzeczypospolitej, ale przekreśliło też radzieckie plany ofensywy na Europę Zachodnią oraz rozpętania międzynarodowej rewolucji.

Bitwa toczyła się na obszarze sięgającym na południe po Włodawę nad Bugiem, na północ po Działdowo. Rozpoczęła się 13 sierpnia 1920, kiedy wojska Armii Czerwonej dowodzone przez Michaiła Tuchaczewskiego zbliżyły się do Warszawy. Pod naporem wojsk bolszewickich siły polskie zostały zmuszone do wyfofania się w rejonie Radzymina na drugą linię obrony, usytuowaną pomiędzy Nieporętem i Rembertowem. Obronna faza bojów koncentrowała się na Froncie Północnym generała Józefa Hallera. Po 14 sierpnia polska 5 Armia generała Władysława Sikorskiego przystąpiła do działań zaczepnych, odzyskując szereg pozycji i zagrażając odcięciem wojsk bolszewickich.

16 sierpnia dowodzona przez Józefa Piłsudskiego grupa uderzeniowa przeprowadziła kontratak znad Wieprza, przełamała front pod Kockiem i Cycowem i wyszła na tyły sowieckich wojsk atakujących Warszawę. Działania wojsk polskich wymusiły niezorganizowane cofanie się Armii Czerwonej na wschód, która w rezultacie tego ponosiła ogromne straty.

W kolejnych tygodniach siły polskie przeszły do działań pościgowych, odnosząc kolejne zwycięstwa.

Zdaniem brytyjskiego polityka i dyplomaty Edgara D’Abernon bitwa warszawska była jedną z osiemnastu przełomowych bitew w historii świata. Przywódca bolszewików Włodzimierz Lenin nazwał ją „ogromną porażką” swoich sił.

 

  • autor: oprac. Źródło WIKIPEDA

wsteczwstecz

Banery

platforma epuap
POMOC PRAWNA
Kampania promująca honorowe krwiodawstwo
Mapa powiatu mławskiego
pies
programy UE
Europejski Fundusz Rolny
- ankieta zadowolenia klienta
ANKIETA dotycząca opracowania Strategii Rozwoju Powiatu Mławskiego 2021-2027

Dane kontaktowe

Starostwo Powiatowe w Mławie
ul. Reymonta 6, 06-500 Mława
tel. (23) 654 34 09