Kalendarz

Piątek 22 Stycznia 2021

Imieniny

Imieniny: Wincentego, Anastazji, Anastazego

Licznik odwiedzin

Jesteś: 17855085 osobą na tej stronie

BIP

BIP

Wyszukiwarka

Menu główne

Sonda

Nawigacja

Jesteś w: STRONA GŁÓWNA

Treść strony

Kolejna edycja konkursu SAMORZĄDOWY LIDER mająca na celu aktywizacja jednostek samorządu terytorialnego, w zakresie realizacji programów zdrowotnych oraz popularyzacji samorządowych działań w dziedzinie profilaktyki grypy

Informacja Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy

Szanowni Państwo,
W imieniu Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy chcielibyśmy poinformować, że szczyt sezonu grypowego 2019/2020 dobiegł końca. Według danych NIZP-PZH w sezonie jesienno-zimowym (1.09.2019-30.04.2020) na grypę i choroby grypopodobne zachorowało 3 769 480, hospitalizacji wymagało 16 684 pacjentów i zmarło 64 osób. Wyniki te powodują refleksję i motywują do dalszego działania w celu prewencji zachorowań. Dlatego o szczepieniu przeciw grypie powinniśmy pomyśleć już teraz, gdyż wielu ekspertów przewiduje następną falę epidemii COVID-19 jesienią, co może skumulować się z sezonem grypowym. W przypadku grypy od lat dostępne są szczepionki, które chronią nie tylko przed zachorowaniem, ale przede wszystkim przed groźnymi dla zdrowia i życia powikłaniami. W tym roku szczepienie przeciw grypie powinno być dla każdego obywatela priorytetem, by łatwiej było zróżnicować zachorowanie na grypę z COVID- 19, których początkowe objawy są bardzo podobne. Musimy być przygotowani na walkę z jedną epidemią - nie z dwoma.

Sytuacja epidemiologiczna w tym roku bardzo wyraźnie ukazuje powagę konsekwencji związanych z rozprzestrzenianiem się chorób zakaźnych i pokazuje korzyści jakie wynikają z dostępności do szczepień ochronnych. W tej trudnej sytuacji zarówno Światowa Organizacja Zdrowia, jak i Minister Zdrowia w swoich ostatnich rekomendacjach podkreślali istotną rolę upowszechniania szczepień przeciw grypie wśród osób powyżej 60 roku życia oraz osób chorujących przewlekle. W bieżącym sezonie zostało zaszczepione zaledwie 4,12% społeczeństwa. W głównej mierze to dzięki programom samorządowym udaje nam się z roku na rok podnieść wyszczepialność Polek i Polaków, lecz pozostaje ona nadal na dość niskim poziomie. Szczególnie ważne jest wspieranie grup największego ryzyka, takich jak seniorzy, kobiety w ciąży czy osoby chorujące przewlekle. Dlatego kluczowa jest realizacja programów profilaktyki grypy przez samorządy w obrębie tych grup, ale także wśród pozostałej populacji społeczeństwa.

Dlatego informujemy Państwa o kolejnej edycji corocznego konkursu Samorządowy Lider, którego celem jest aktywizacja jednostek samorządu terytorialnego, w zakresie realizacji programów zdrowotnych oraz popularyzacji samorządowych działań w dziedzinie profilaktyki grypy. W tym roku wyłonimy zwycięzców w dwóch kategoriach: Nowy Lider Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy oraz Lider w Innowacjach. Zgłoszenia do konkursu przyjmowane są do 31 lipca 2020 roku. Natomiast wręczenie nagród wyróżnionym jednostkom samorządu terytorialnego za realizację programów zdrowotnych w zakresie profilaktyki grypy w sezonie 2019/2020 nastąpi podczas dorocznej Debaty Ekspertów Fiu Forum 2020. Nowy regulamin konkursu oraz formularz zgłoszeniowy znajdą Państwo na stronie:

http://opzs.pl/dzialania/samorzadowy-lider

Dodatkowo chciałabym nadmienić, że ze względu na sytuację epidemiologiczną tegoroczny sezon szczepień przeciw grypie powinien być dłuższy, tak, aby zapewnić zaszczepienie się wszystkich, którzy tego potrzebują. Podobnie jak w ubiegłym roku szczepionki będą dostępne w Polsce pod koniec września lub na początku października. W związku z tym rekomendujemy przesunięcie planowanych akcji szczepień w ramach programów samorządowych na październik-grudzień.

Zapraszamy również Państwa na doroczną debatę ekspertów Fiu Forum 2020, w czasie której m. in. przedstawimy najnowsze rekomendacje dotyczące szczepień przeciw grypie, nasze propozycje dotyczące podnoszenia dostępności do szczepień oraz wręczymy nagrody Flu Fighter dla instytucji, które najmocniej angażują się w promocję szczepień. Ponadto przyznawane są też tytuły Samorządowego Lidera dla samorządów, które realizują programy zdrowotne w zakresie profilaktyki grypy. Wydarzenie odbędzie się na przełomie września i października w budynku Sejmu Rzeczpospolitej w Warszawie lub on-line, więcej
szczegółów podamy wkrótce.

 

  • autor: Rada Naukowa Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy, data: 2020-06-03

wsteczwstecz

Banery

platforma epuap
POMOC PRAWNA
Kampania promująca honorowe krwiodawstwo
Mapa powiatu mławskiego
pies
programy UE
Europejski Fundusz Rolny
- ankieta zadowolenia klienta
ANKIETA dotycząca opracowania Strategii Rozwoju Powiatu Mławskiego 2021-2027

Dane kontaktowe

Starostwo Powiatowe w Mławie
ul. Reymonta 6, 06-500 Mława
tel. (23) 654 34 09