Kalendarz

Poniedziałek 26 Października 2020

Imieniny

Imieniny: Ewarysta, Lucjana, Damiana

Licznik odwiedzin

Jesteś: 17023332 osobą na tej stronie

BIP

BIP

Wyszukiwarka

Menu główne

Sonda

Nawigacja

Jesteś w: STRONA GŁÓWNA

Treść strony

Jan Łukasik Mławianinem Roku 2019
 

Decyzją Kapituły Mławianin Roku ten zaszczytny tytuł za rok 2019 został przyznany Janowi Łukasikowi. Wprawdzie tytuł Mławianin Roku jest przyznawany na konkretny rok kalendarzowy jednak w przypadku tegorocznego laureata o tym wyborze zdecydowało wiele lat ofiarnego życie, poświecenia dla drugich i aktywna działalność patriotyczna, związkowa oraz społeczna.


Kim jest zwycięzca tegorocznej edycji?
 

Urodził się 6 kwietnia 1954 roku w Mławie. Posiada wykształcenie średnie ogólnokształcące. Pracę zawodową rozpoczął w Zakładach Mięsnych w Mławie  w 1971 roku. Jest działaczem Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” od 1980 roku.  W tymże roku został Przewodniczącym Komitetu Strajkowego  oraz Przewodniczącym Komitetu Założycielskiego NSZZ „Solidarność”. Po dokonaniu rejestracji Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” przy Zakładach Mięsnych pełnił funkcję Wiceprzewodniczącego Związku.
 

Po wprowadzeniu stanu wojennego mimo represji i prześladowań ze strony komunistycznej władzy nadal kontynuował działalność związkową. Między innymi zorganizował msze świętą za Ojczyznę w rocznicę powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”.  W dniu 31 sierpnia 1982 roku został zabrany z zakładu pracy na przysłuchanie do Komendy Milicji Obywatelskiej w Mławie. Mimo ciągłego zagrożenia ze strony władz komunistycznych zajmował się kolportażem nielegalnych wydawnictw wydawanych przez podziemną „Solidarność”. Ponadto organizował akcje ulotkowe na terenie Mławy. Za rozpowszechnianie nielegalnych wydawnictw w dniu 20.09.1987 roku został ukarany przez Kolegium Rejonowe do spraw Wykroczeń przy Prezydencie Miasta Częstochowa karą grzywny w wysokości 30 tysięcy złotych.
 

Tuż przed okresem przemian politycznych w marcu 1989 roku był jednym z głównych organizatorów spotkania na  terenie plebani przy Parafii Św. Stanisława Biskupa i Męczennika (kościół Świętej Trójcy) w Mławie. W trakcie spotkania  reaktywowano działalność NSZZ „Solidarność” na terenie Mławy, a Jan Łukasik był jednym z założycieli Związku. W trakcie spotkania wybrano go również na członka Zarządu Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”.  Podczas pierwszych wolnych wyborów w 1989 roku, które przypieczętowały rozpad prosowieckiej władzy w Polsce i innych krajach komunistycznych organizował spotkania przedwyborcze z kandydatami na posłów do Sejmu i do Senatu oraz rozpowszechniał ulotki i plakaty wyborcze na terenie Mławy i okolic.

W latach 1995-2010  był Przewodniczącym Rady Oddziału „Solidarność” w Mławie, Region Mazowsze. Obecnie jest Przewodniczącym Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” Nr 1691 w Mławie.
 

Jan Łukasik w latach 1998-2002 był Radnym Rady Powiatu Mławskiego i członkiem Zarządu Powiatu Mławskiego. Nieprzerwanie od 2006 roku z powodzeniem startuje w wyborach do samorządu powiatowego, a od 2018 roku w obecnej Radzie Powiatu poza funkcją radnego piastuje również stanowisko Przewodniczącego Rady Powiatu Mławskiego. 
 

Działalność społeczna, polityczna i związkowa nie jest jedynym polem aktywności naszego laureata.  Angażuje się również w działalność Kościoła Katolickiego służąc codziennie do mszy świętej jako lektor i ministrant.  Należy do grupy ministranckiej dorosłych w Parafii świętego Stanisława Biskupa i Męczennika w Mławie.
 

Na co dzień pracuje jako zwykły urzędnik w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Mławie pomagając przez swą pracę zawodową osobom potrzebującym specjalistycznej pomocy, a szczególnie osobom niepełnosprawnym.  Co do zainteresowań pozazawodowych i społecznych nade wszystko preferuje życie rodzinne. Wraz z żoną Anną lubi sport, turystykę, a szczególnie wędrówki górskie, pielgrzymki do znanych sanktuariów, a także koncerty muzyczne.
 

Działalność Jana Łukasika zauważana była przez różne gremia.  Był wielokrotnie odznaczany. Jest posiadaczem odznaki honorowej Działacza Opozycji Antykomunistycznej lub Osoby Represjonowanej z Powodów Politycznych”, a także medali 25 i 30-lecia NSZZ SOLIDARNOŚĆ oraz odznaki Zasłużony dla Miasta Mławy. Ponadto odznaczony był przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polski Krzyżem Wolności i Solidarności oraz Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

 

 

  • autor: Zbigniew Kowalski, data: 2020-05-15
  • Jan Łukasik - Mlawianin Roku 2019
  • Jan Łukasik - Mlawianin Roku 2019
  • Jan Łukasik - Mlawianin Roku 2019
  • Jan Łukasik - Mlawianin Roku 2019
  • Jan Łukasik - Mlawianin Roku 2019

wsteczwstecz

Banery

platforma epuap
POMOC PRAWNA
Kampania promująca honorowe krwiodawstwo
Mapa powiatu mławskiego
pies
programy UE
Europejski Fundusz Rolny
- ankieta zadowolenia klienta
ANKIETA dotycząca opracowania Strategii Rozwoju Powiatu Mławskiego 2021-2027

Dane kontaktowe

Starostwo Powiatowe w Mławie
ul. Reymonta 6, 06-500 Mława
tel. (23) 654 34 09