Kalendarz

Piątek 22 Stycznia 2021

Imieniny

Imieniny: Wincentego, Anastazji, Anastazego

Licznik odwiedzin

Jesteś: 17855781 osobą na tej stronie

BIP

BIP

Wyszukiwarka

Menu główne

Sonda

Nawigacja

Jesteś w: STRONA GŁÓWNA

Treść strony

1 marca 2020 roku upłynął pod znakiem obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. W Mławie uroczystości ku czci żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia rozpoczęła Msza Święta w parafii pw. Świętej Rodziny w Mławie, której przewodniczył ks. Kazimierz Ziółkowski, dziekan Dekanatu Mławskiego Zachodniego.

Po mszy uroczystości przeniosły się pod pomnik „Żołnierzy Wyklętych” przed kosciołem Matki Bożej Fatimskiej przy ulicy Kopernika, gdzie zapalono znicze i złożono kwiaty. W uroczystościach udział wzięli: Poseł Anna Cicholska, Senator Jan Maria Jackowski, władze samorządowe powiatu - Jerzy Rakowski Starosta Mławski i Jan Łukasik Przewodniczący Rady Powiatu Mławskiego oraz przedstawiciele władz samorządowych Miasta Mława, poczty sztandarowe, kombatanci, przedstawiciele stowarzyszeń i rekonstruktorzy.

Podobnie jak w całej Polsce, również w Mławie o godzinie 12:30 ze stadionu miejskiego wystartowali uczestnicy biegu pamięci żołnierzy wyklętych „Tropem wilczym”. Bieg rodzinny na niecałe 2 kilometry zakończył się ogniskiem i wspólnym posiłkiem.

Inicjatorem dnia pamięci poświęconego Żołnierzom Wyklętym był prezydent Lech Kaczyński, który skierował do Sejmu projekt ustawy w tej sprawie. Święto obchodzone jest od 2011 roku.

„Żołnierze Wyklęci” to bohaterowie antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu.

 

  • autor: Martyna Zbyrowska, data: 2020-03-05
  • Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych w Mławie
  • Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych w Mławie
  • Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych w Mławie
  • Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych w Mławie
  • Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych w Mławie

wsteczwstecz

Banery

platforma epuap
POMOC PRAWNA
Kampania promująca honorowe krwiodawstwo
Mapa powiatu mławskiego
pies
programy UE
Europejski Fundusz Rolny
- ankieta zadowolenia klienta
ANKIETA dotycząca opracowania Strategii Rozwoju Powiatu Mławskiego 2021-2027

Dane kontaktowe

Starostwo Powiatowe w Mławie
ul. Reymonta 6, 06-500 Mława
tel. (23) 654 34 09