Kalendarz

Czwartek 22 Października 2020

Imieniny

Imieniny: Filipa, Kordiana, Marka

Licznik odwiedzin

Jesteś: 16988840 osobą na tej stronie

BIP

BIP

Wyszukiwarka

Menu główne

Sonda

Nawigacja

Jesteś w: STRONA GŁÓWNA

Treść strony

Stowarzyszenie Pontyfikat Papieża Jana Pawła II w Mławie oraz parafia pw. Św. Jana Kantego w Mławie planują, że jeszcze w tym roku, na wólczańskim cmentarzu wybudowany zostanie pomnik-grób Dzieci Nienarodzonych. Budowa ma być dziełem społecznym.

W zamyśle pomysłodawców ten pomnik spełniać będzie dwie funkcje.
– Funkcję grobu, w którym, we współpracy z oddziałami ginekologiczno-położniczymi okolicznych szpitali, będą odbywać się pochówki ciała dzieci zmarłych przed urodzeniem, a nieodebranych ze szpitala przez rodziców z różnych powodów, np. brak informacji o możliwości pochówku, brak możliwości pochówku, czy aborcja.

– Funkcję pomnika, miejsca ,,widocznej dla całego świata” pamięci o wszystkich dzieciach utraconych, bez względu na wiek i okoliczności ich śmierci.

Pogrzeb dzieci zmarłych przed narodzeniem spełniać ma potrójną rolę. Po pierwsze, dzieci zmarłe na skutek poronienia mają swój grób, w pełnym tego słowa znaczeniu. Po drugie, będzie to symboliczne miejsce modlitwy dla rodziców, którzy utracili dziecko dużo wcześniej i nie wiedzą co się z nim stało. Po trzecie, będzie to forma zadumy dla osób, które nie są do końca przekonane o tym, że z człowiekiem mamy do czynienia już od momentu poczęcia.
Pomysłodawcy odwołują się do słów Papieża Jana Pawła II, który przypominał:

„Dziś coraz bardziej uświadamiamy sobie potrzebę uwrażliwiania ludzi na godność człowieka – od poczęcia do naturalnej śmierci. Godnie też należy go pochować, niezależnie od tego, ile czasu żyje”.
– Na terenie diecezji płockiej istnieje obecnie 7 pomników-grobów ze szczątkami dzieci zmarłych przed narodzeniem: w Bielsku, Ciechanowie, Płocku, Płońsku, Przasnyszu, Rypinie i w Sierpcu. Poza tym na 5 cmentarzach powstały pomniki – miejsca pamięci o takich dzieciach, w: Baboszewie, Gzach, Pułtusku, Radzanowie nad Wkrą i Szyszkach. Cieszę się, że i na Wólce, na terenie mojej parafii będzie takie miejsce dostępne dla wszystkich – mówi ks. Roman Tomaszewski proboszcz parafii pw. Św. Jana Kantego na Wólce.

Jest już wstępna koncepcja pomnika i trwają poszukiwania wykonawcy. Po oszacowaniu kosztów budowy ruszyć ma społeczna zbiórka.

– Miejsce na wólczańskim cmentarzu jest już upatrzone w pobliżu grobów kapłańskich, ale ostateczna decyzja zapadnie po konsultacji z radą gospodarczą i Stowarzyszeniem „Pontyfikat Jana Pawła II” – dodaje ks. proboszcz Roman Tomaszewski.

Budowa pomnika ma być jedną z inicjatyw, wpisującą się w planowane w całej Polsce, jak również w Mławie obchody setnej rocznicy urodzin Karola Wojtyły.

 

  • autor: www.codziennikmlawski.pl, data: 2020-02-06

wsteczwstecz

Banery

platforma epuap
POMOC PRAWNA
Kampania promująca honorowe krwiodawstwo
Mapa powiatu mławskiego
pies
programy UE
Europejski Fundusz Rolny
- ankieta zadowolenia klienta
ANKIETA dotycząca opracowania Strategii Rozwoju Powiatu Mławskiego 2021-2027

Dane kontaktowe

Starostwo Powiatowe w Mławie
ul. Reymonta 6, 06-500 Mława
tel. (23) 654 34 09