Kalendarz

Niedziela 29 Listopada 2020

Imieniny

Imieniny: Błażeja, Fryderyka, Saturnina

Licznik odwiedzin

Jesteś: 17311296 osobą na tej stronie

BIP

BIP

Wyszukiwarka

Menu główne

Sonda

Nawigacja

Jesteś w: STRONA GŁÓWNA

Treść strony

W ostatnim czasie pojawia się wiele informacji o tzw.  koronawirusach. Nazwa wirusa pochodzi od słowa „korona”, ponieważ pod mikroskopem osłonki wirusów wyglądają jakby były ukoronowane. Nosicielami wirusów są ssaki i ptaki. U ludzi mogą powodować infekcje układu oddechowego, których przebieg w większości jest łagodny, a rzadziej skutkują one śmiercią. Na dzień dzisiejszy nie wyprodukowano jeszcze szczepionek, które byłyby w stanie zapobiegać zarażeniu koronawirusami lub je leczyć.

Pod koniec 2019 roku pojawił się nowy typ koronawirusa pochodzący z Chin. Od 31 grudnia 2019 r. do 21 stycznia 2020 r. zgłoszono ogółem 295 potwierdzonych laboratoryjnie przypadków nowego zakażenia koronawirusem 2019-nCoV, w tym cztery zgony. Spośród zgłoszonych przypadków 291 pochodziło z Chin a 4 przypadki zgłoszono poza Chinami: w Tajlandii (2), Japonii (1) i Korei Południowej (1).

Obecnie pojawiły się informacje o odnotowaniu przypadków wirusa w Niemczech i Francji, ale również w Polsce. Główny Inspektor Sanitarny  poinformował, że objawy zakażenia obejmują gorączkę, kaszel oraz duszności. Badania RTG klatki piersiowej wykazały typowe cechy wirusowego zapalenia płuc z rozlanymi obustronnymi naciekami. U 18 proc. potwierdzonych laboratoryjnie przypadków wystąpiła ciężka postać choroby lub chorzy są w stanie krytycznym.

 Mławski sanepid na razie nie widzi obaw, z ostrożności jednak wystąpił do lokalnych placówek ochrony zdrowia z prośbą o natychmiastowe powiadamianie o nietypowych przypadkach zachorowań.

– W powiecie mławskim oczywiście nie ma żadnego podejrzanego przypadku. Wystąpiliśmy jednak do szpitala i przychodni lekarskich mających kontakt z chorymi z prośbą o powiadamianie o nietypowych objawach zachorowań. Na szczęście w tym roku nie odnotowujemy zwiększonej ilości występujących zwykle o tej porze roku zwiększonej ilości zachorowań na grypę. W analogicznym okresie (pierwsze dwa tygodnie stycznia) roku ubiegłego odnotowane było 1300 przypadków zachorowań, w tym roku jest ich 1000 – uspokaja Ewa Sztuba dyrektor Państwowej Inspekcji Sanitarno – Epidemiologicznej w Mławie.

 

  • autor: Źródło: www.codziennikmlawski.pl, data: 2020-01-29

wsteczwstecz

Banery

platforma epuap
POMOC PRAWNA
Kampania promująca honorowe krwiodawstwo
Mapa powiatu mławskiego
pies
programy UE
Europejski Fundusz Rolny
- ankieta zadowolenia klienta
ANKIETA dotycząca opracowania Strategii Rozwoju Powiatu Mławskiego 2021-2027

Dane kontaktowe

Starostwo Powiatowe w Mławie
ul. Reymonta 6, 06-500 Mława
tel. (23) 654 34 09