Kalendarz

Poniedziałek 26 Października 2020

Imieniny

Imieniny: Ewarysta, Lucjana, Damiana

Licznik odwiedzin

Jesteś: 17020567 osobą na tej stronie

BIP

BIP

Wyszukiwarka

Menu główne

Sonda

Nawigacja

Jesteś w: STRONA GŁÓWNA

Treść strony

Jak co roku w styczniu, mławianie wspominają tragiczne wydarzenia sprzed 75. lat, kiedy to Niemcy zamordowali 365 Polaków na ówczesnym żwirowisku Kalkówka. Tylko jedna osoba przeżyła, mimo że Niemcy dobijali rozstrzelanych. Jedynym powodem mordu było to, że byli Polakami.

Parlamentarzyści, władze samorządowe miasta i powiatu, przedstawiciele partii politycznych, stowarzyszeń, harcerze i mieszkańcy miasta w asyście pocztów sztandarowych przybyli w niedzielę 19 stycznia 2020 roku, by wspomnieć te tragiczne chwile, złożyć kwiaty i zapalić znicze. Na uroczystości obecna była również posłanka Anna Cicholska, Starosta Mławski Jerzy Rakowski, Przewodniczący Rady Powiatu Jan Łukasik, Członek Zarządu Powiatu Jolanta Karpińska, Burmistrz Miasta Mława Sławomir Kowalewski.  

Uroczystość została poprzedzona mszą świętą odprawioną w kościele pw. Ducha Świętego w Mławie  w parafii  pw. Matki Bożej Królowej Polski.

Krótki rys historyczny wydarzeń z nocy z 17 na stycznia 1945 roku przedstawiła Barbara Zaborowska, dyrektor Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej, a jeden z uczniów odczytał nazwiska rozstrzelanych Polaków. Wśród ofiar niemieckich okupantów znaleźli się żołnierze Armii Krajowej, Batalionów Chłopskich, członkowie ich rodzin, a także osoby niezwiązane z ruchem oporu.

Przed końcowym błogosławieństwem Dziekan Dekanatu Mławskiego Zachodniego ks. prał. dr Kazimierz Ziółkowski, dziękując wszystkim za obecność zwrócił się ze szczególnym apelem do młodzieży, aby ta przejęła od starszych pokoleń  obowiązek pamięci o tych wydarzeniach i o ofiarach niemieckiego terroru.

 

  • autor: www.codziennikmlawski.pl

wsteczwstecz

Banery

platforma epuap
POMOC PRAWNA
Kampania promująca honorowe krwiodawstwo
Mapa powiatu mławskiego
pies
programy UE
Europejski Fundusz Rolny
- ankieta zadowolenia klienta
ANKIETA dotycząca opracowania Strategii Rozwoju Powiatu Mławskiego 2021-2027

Dane kontaktowe

Starostwo Powiatowe w Mławie
ul. Reymonta 6, 06-500 Mława
tel. (23) 654 34 09