Kalendarz

Wtorek 31 Marca 2020

Imieniny

Imieniny: Beniamina, Balbiny, Kornelii

Licznik odwiedzin

Jesteś: 15579237 osobą na tej stronie

BIP

BIP

Wyszukiwarka

Menu główne

Sonda

Nawigacja

Jesteś w: STRONA GŁÓWNA

Treść strony

Mławskie muzeum nagrodzone przez Narodowy Instytut Dziedzictwa za najciekawsze wydarzenie promujące dziedzictwo kulturowe 2019 roku.

 

Barbara Zaborowska Dyrektor Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej została zaproszona 19 listopada 2019 r. do Centrum Sztuki FORT Sokolnickiego w Warszawie na galę podsumowującą Europejskie Dni Dziedzictwa (EDD) 2019.

 

Podczas ceremonii wręczone zostały wyróżnienia dla organizatorów najciekawszych wydarzeń promujących dziedzictwo kulturowe w ramach 27. edycji EDD „POLSKI SPLOT”.

 

Na Mazowszu takie wyróżnienie otrzymało tylko 5 podmiotów, a w ramach EDD przez dwa weekendy września w 27 miejscowościach zorganizowanych zostało aż 45 wydarzeń kulturalno-edukacyjnych. W całym kraju udział można było wziąć w około 1000 inicjatyw w 400 miejscowościach.

 

Myślą przewodnią Europejskich Dni Dziedzictwa 2019 był „POLSKI SPLOT”. Hasło zachęcało do podjęcia inicjatyw, które m.in. dotyczyły polskiej tradycji rzemieślniczej, krawieckiej i tkackiej. Na mławskie obchody EDD złożyły się trzy wydarzenia: gra miejska „Śladami mławskiego rzemiosła” (7 i 14 września), seminarium edukacyjne „Obrońcy pozycji mławskiej – w 80 rocznicę wybuchu II wojny światowej 1939” (7-8 września) oraz zwiedzanie kuratorskie wystawy „Z wolności zabrany od swojej dziewczyny...” (7 i 14 września).

 

Gra miejska „Śladami mławskiego rzemiosła” - jej celem było przypomnienie dawnych zawodów rzemieślniczych, które przez lata wpisywały się w krajobraz miasta i jego okolic oraz zapoznanie młodzieży z tradycją rzemieślniczą.

 

Seminarium edukacyjne „Obrońcy pozycji mławskiej – w 80 rocznicę wybuchu II wojny światowej 1939” - muzeum gościło historyków, edukatorów i muzealników z całej Polski. W trakcie wykładu, warsztatów, zwiedzania wystaw w muzeum i wyjazdów w miejsca pamięci seminarzyści zapoznawali się z historią Mławy i okolic podczas kampanii wrześniowej 1939 r.

 

Zwiedzanie kuratorskie wystawy „Z wolności zabrany od swojej dziewczyny...” - dyrektor Barbara Zaborowska zapoznawała gości z autorską, unikatową ekspozycją, poświęconą żołnierzom, którzy walczyli na linii obrony pozycji mławskiej 1-4 września 1939 r.

 

Wyróżnienia, województwo mazowieckie:

1. Pani Anna Feliks – Kurator Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim,

2. Pani Barbara Zaborowska – Dyrektor Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie,

3. Stowarzyszenie „Przyjaciele Ziemi Jednorożeckiej”,

4. Centrum Kultury i Inicjatyw Obywatelskich w Podkowie Leśnej,

5. Pani Małgorzata Jaszczołt – Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie.

 

 

  • autor: Elżbieta Ludwikowska Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie, data: 2019-11-25

wsteczwstecz

Banery

platforma epuap
- informacja dla osób głuchych i słabosłyszących
Kampania promująca honorowe krwiodawstwo
Mapa powiatu mławskiego
pies
programy UE
Europejski Fundusz Rolny
- ankieta zadowolenia klienta

Dane kontaktowe

Starostwo Powiatowe w Mławie
ul. Reymonta 6, 06-500 Mława
tel. (23) 654 34 09