Kalendarz

Wtorek 31 Marca 2020

Imieniny

Imieniny: Beniamina, Balbiny, Kornelii

Licznik odwiedzin

Jesteś: 15579215 osobą na tej stronie

BIP

BIP

Wyszukiwarka

Menu główne

Sonda

Nawigacja

Jesteś w: STRONA GŁÓWNA

Treść strony

Szopki krakowskie w Mławie. Muzeum zaprasza

W piątek, 6 grudnia 2019 r. o godz.12:00 Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie zaprasza na wernisaż wystawy „Szopki krakowskie z Muzeum Etnograficznego w Krakowie”.

Szopka krakowska to jedyna w swoim rodzaju opowieść o cudzie Bożego Narodzenia, w której jak w soczewce skupiają się typowe dla Krakowa tradycje, legendy, postacie i współczesne im problemy. Kokietująca wzrok estetyka szopki, żywotność narracji i przede wszystkim jej kontekst społeczny zadecydowały, że w ubiegłym roku szopkarstwo krakowskie stało się pierwszym polskim wpisem na Liście reprezentatywnej niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO.

Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie pełni wyjątkową rolę w kontekście szopkarstwa ze względu na znajdującą się tam najstarszą istniejącą kolekcję szopek krakowskich na czele ze słynnym dziełem Michała Ezenekiera z XIX wieku. Z tej kolekcji liczącej ponad 150 szopek, zostało wybranych 22, które były nagradzane na Konkursach na Najpiękniejszą Szopkę Krakowską w latach 1949-2012.

Zostaną one zaprezentowane w różnych kontekstach: od tych najstarszych po te całkiem nowe. Szopki jako sceny Bożego Narodzenia czy wyimki z życia Krakowa; jako świadectwa rodzinnych tradycji oraz międzypokoleniowego przekazu wiedzy i umiejętności. Szopki jako polityczne komentarze oraz antidotum na chorobę i samotność, jako dzieła nie tylko ludzkich rąk, ale przede wszystkim serca.

Najstarszym eksponatem, który będzie można podziwiać w Mławie jest, wykonana przez krakowskiego murarza na początku XX w., kwintesencja szopki krakowskiej – scenka Bożego Narodzenia pod słomianym daszkiem wsunięta pomiędzy dwie wieże bazyliki Mariackiej.

Zagorzały kibic klubu sportowego „Wisła” stworzył szopkę ze smokiem wawelskim, który zamiast ziać ogniem, trzyma na tacy koronę i podaje ją piłkarzowi jako należną „królowi strzelców”. Zaprezentowana zostanie też anty-szopka...

Wystawa w MZZ będzie gościć do 25 lutego 2020 r.

Wystawie będą towarzyszyły warsztaty edukacyjne i oprowadzanie tematyczne.

Szczegółowe informacje pod nr tel. 23 564 33 48 lub +48 510 898 864.

Wystawa ze zbiorów Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie

Autorki wystawy:

Agnieszka Marczak, Małgorzata Oleszkiewicz,

Patronat medialny:

portal „Nasza Mława”, Radio 7,

Sponsorzy: Starostwo Powiatowe w Mławie, Bank Spółdzielczy w Płońsku, Oddział w Mławie, Zakład Pogrzebowy Witold Nieznański, Agencja Ubezpieczeń ERGO Hestia Mława.

  • autor: Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej, data: 2019-11-15

wsteczwstecz

Banery

platforma epuap
- informacja dla osób głuchych i słabosłyszących
Kampania promująca honorowe krwiodawstwo
Mapa powiatu mławskiego
pies
programy UE
Europejski Fundusz Rolny
- ankieta zadowolenia klienta

Dane kontaktowe

Starostwo Powiatowe w Mławie
ul. Reymonta 6, 06-500 Mława
tel. (23) 654 34 09