Kalendarz

Środa 1 Kwietnia 2020

Imieniny

Imieniny: Grażyny, Teodory, Hugona

Licznik odwiedzin

Jesteś: 15582187 osobą na tej stronie

BIP

BIP

Wyszukiwarka

Menu główne

Sonda

Nawigacja

Jesteś w: STRONA GŁÓWNA

Treść strony

Kilkadziesiąt osób wzięło udział w otwarciu jednej z najważniejszych inwestycji Powiatu Mławskiego. Rondo przy policji jest już oficjalnie otwarte i nosi nazwę 20. Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej. Inwestycja została zrealizowana dzięki współpracy Powiatu Mławskiego z Samorządem Województwa Mazowieckiego, Miastem Mława oraz administracją rządową.

Uroczystość rozpoczęto odśpiewaniem Hymnu Państwowego. Następnie uczczono minutą ciszy pamięć zmarłego po długiej walce z chorobą Kornela Morawieckiego – Marszałka i Senatora obecnej kadencji, który zapisał się w historii Polski jako wybitny działacz opozycji antykomunistycznej.

Dyrektor Wydziału Edukacji i Zdrowia Starostwa Powiatowego w Mławie Bożena Tomkiel powitała zaproszonych gości, wśród których znaleźli się: Jan Maria Jackowski – Senator RP, Poseł Anna Cicholska, Poseł Waldemar Olejniczak, Jerzy Rakowski – Starosta Mławski wraz z pracownikami Starostwa Powiatowego, Jan Łukasik – Przewodniczący Rady Powiatu Mławskiego wraz z Radnymi, Sławomir Kowalewski – Burmistrz Miasta Mława wraz z pracownikami Urzędu Miasta Mława, Lech Prejs – Przewodniczący Rady Miasta Mława wraz z Radnymi Miejskimi, Robert Kochański – kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Ciechanowie, Dowódca 20. Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej gen. Jacek Ostrowski wraz z małżonką i żołnierzami jednostki, ks. prał. Kazimierz Ziółkowski – Dziekan Dekanatu Mławskiego Zachodniego, przedstawiciel Mazowieckiego Urzędu Marszałkowskiego, a także przedstawiciele głównego wykonawcy inwestycji - firmy STRABAG, dyrektorzy i pracownicy Jednostek Organizacyjnych Powiatu Mławskiego.

W kilku słowach przypomniano historię budowy ronda i przebudowy ulicy Lelewela. Pomysł i pierwsze plany budowy ronda pojawiły się w 2017 roku, jednak właściwe prace przy budowie ronda rozpoczęły się dopiero na wiosnę 2019 roku i zakończyły sie w ekspresowym tempie po zaledwie 6 miesiącach. Całkowity koszt inwestycji to 7 050 554,97 zł z czego 3 269 406,00 zł to środki rezerwy subwencji budżetu państwa, 2 262 202,71 zł przeznaczył Samorząd Województwa Mazowieckiego, 942 584,00 zł - Miasto Mława, a pozostała kwota to środki własne Powiatu. Ponadto Miasto Mława w ramach zadania własnego wykonało przebudowę infrastruktury podziemnej (instalacja wodociągowa, sanitarna i punkty świetlne) za łączną kwotę – 1 032 020,78 zł.

- Pojawiały się sporadyczne opinie, że ten proces trwał długo, ale tak naprawdę inwestycja trwała bardzo krótko, bo parę miesięcy. Została oddana do użytku na dwa miesiące przed terminem – podkreślał Starosta Mławski Jerzy Rakowski.

- Przykład tej inwestycji to dowód na to, że razem można więcej. Inwestycja ta poprawiła sprawność komunikacyjną w naszym mieście, poprawiła też estetykę i bezpieczeństwo – mówił Burmistrz Miasta Mława Sławomir Kowalewski.

Zaproszeni goście podkreślali rolę współpracy między samorządami oraz determinację władz Powiatu, zabiegających o kolejne wysokie dofinansowania dużych inwestycji mających istotny wpływ na dobrobyt społeczności powiatu mławskiego.

- Mamy do czynienia z modelowym przykładem współpracy administracji samorządowej, rządowej, instytucji i przedsiębiorstw, zajmujących się budową dróg i mostów. (…) Mława, to jest takie miasto, gdzie widać, jak współpraca przynosi określone efekty – mówił Senator RP Jan Maria Jackowski.

Przy okazji otwarcia ronda na skrzyżowaniu ulic Lelewela, Sienkiewicza i Kościuszki Przewodniczący Rady Miasta Mława Lech Prejs odczytał Uchwałę o nadaniu mu imienia 20. Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej. Jednostka ta jest spadkobierczynią 20. Dywizji Piechoty, walczącej w bitwie pod Mławą w 1939 roku. Współczesna formacja co roku bierze udział w uroczystościach patriotycznych, odbywających się w Mławie.

- Na co dzień brygada szkoli się i realizuje zadania poza granicami państwa dla naszego wspólnego bezpieczeństwa. Nie tylko na sztandarze mamy herb Mławy, ale w sercach żołnierzy jest społeczność mławska – mówił Dowódca 20. Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej gen. Jacek Ostrowski.

Następnie dokonano uroczystego przecięcia wstęgi i odsłonięto tablicę z nazwą Ronda im. 20. Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej, a ks. prał. dr Kazimierz Ziółkowski poświęcił nowo otwarte skrzyżowanie.

Na zakończenie żołnierze z 20. Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej odśpiewali Pieśń Reprezentacyjną Wojska Polskiego.

 

 

 • autor: Martyna Zbyrowska, data: 2019-10-02
 • Uroczyste otwarcie ronda
 • Uroczyste otwarcie ronda
 • Uroczyste otwarcie ronda
 • Uroczyste otwarcie ronda
 • Uroczyste otwarcie ronda
 • Uroczyste otwarcie ronda
 • Uroczyste otwarcie ronda
 • Uroczyste otwarcie ronda
 • Uroczyste otwarcie ronda
 • Uroczyste otwarcie ronda

wsteczwstecz

Banery

platforma epuap
- informacja dla osób głuchych i słabosłyszących
Kampania promująca honorowe krwiodawstwo
Mapa powiatu mławskiego
pies
programy UE
Europejski Fundusz Rolny
- ankieta zadowolenia klienta

Dane kontaktowe

Starostwo Powiatowe w Mławie
ul. Reymonta 6, 06-500 Mława
tel. (23) 654 34 09