Kalendarz

Sobota 28 Marca 2020

Imieniny

Imieniny: Anieli, Jana, Joanny

Licznik odwiedzin

Jesteś: 15571856 osobą na tej stronie

BIP

BIP

Wyszukiwarka

Menu główne

Sonda

Nawigacja

Jesteś w: STRONA GŁÓWNA

Treść strony

Do 22 listopada w Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie można oglądać unikatową, autorską wystawę, poświęconą żołnierzom poległym podczas obrony pozycji mławskiej 1-4 września 1939 r. Wystawa zatytułowana jest: „Z wolności zabrany od swojej dziewczyny...”

 

Wystawę otwiera wielkoformatowe zdjęcie, którego oryginał posiada muzeum, wykonane przed wybuchem II wojny światowej, na którym uwieczniono kąpiących się w rzece żołnierzy 80 Pułku Piechoty Strzelców Nowogródzkich ze Słonimia. Pułk wchodził w skład 20 Dywizji Piechoty walczącej w bitwie pod Mławą.

 

W sali wystaw czasowych na drewnianych stołach znajduje się 11 szklanych gablot, w których umieszczono między innymi listy od matek, ojców, żon, dziewczyn, zdjęcia, nieśmiertelniki, książeczki PKO, legitymacje, bilety przejazdu, papierośnice i notesy, należące do poległych (15 zidentyfikowanych). Zostały znalezione podczas ekshumacji w 1940 r., a do muzeum trafiły w 1970 r. Przeleżały w magazynie niemal pół wieku, ostatnio zostały poddane konserwacji i ujrzały światło dzienne.

 

Oprócz obiektów wystawę tworzą naklejone na ścianach opisy budowy umocnień na linii Mława, samej bitwy pod Mławą oraz ekshumacji i pochówku poległych żołnierzy. Na ścianie umieszczono także nazwiska ekshumowanych żołnierzy, pochowanych na cmentarzach w Mławie, Szydłowie i Sławogórze Starej.

 

Wystawa powstała, by przywrócić pamięć bohaterom poległym pod Mławą w pierwszych dniach września ‘39, w bitwie, która była jedną z pierwszych i najważniejszych bitew II wojny światowej.

 

W związku z ekspozycją muzeum przygotowało kuratorskie oprowadzanie oraz warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży – uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

  • autor: Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej, data: 2019-09-25

wsteczwstecz

Banery

platforma epuap
- informacja dla osób głuchych i słabosłyszących
Kampania promująca honorowe krwiodawstwo
Mapa powiatu mławskiego
pies
programy UE
Europejski Fundusz Rolny
- ankieta zadowolenia klienta

Dane kontaktowe

Starostwo Powiatowe w Mławie
ul. Reymonta 6, 06-500 Mława
tel. (23) 654 34 09