Kalendarz

Sobota 28 Marca 2020

Imieniny

Imieniny: Anieli, Jana, Joanny

Licznik odwiedzin

Jesteś: 15571061 osobą na tej stronie

BIP

BIP

Wyszukiwarka

Menu główne

Sonda

Nawigacja

Jesteś w: STRONA GŁÓWNA

Treść strony

GRHLC MŁAWA W SKANSENIE W SIERPCU

4 sierpnia 2019 r. członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej Mława (GRHLC Mława) kultywowali tradycję żniw w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Żniwa to niezwykle  widowiskowa, pełna symboliki a jednocześnie ciężka praca mieszkańców dawnej mazowieckie wsi. Impreza poświęcona była obrzędom i pracom związanym ze zbiorem plonów. Prócz prac polowych z użyciem autentycznych narzędzi zwiedzający mieli okazję zobaczyć widowisko obrzędowe, ponieważ żniwiarze z wielkim szacunkiem ścinali kłosy.  

 

W tym dniu sercem skansenu dla zwiedzających stały się muzealne pola. To na nich gospodarze kosili zboża z pomocą kos i żniwiarki konnej, a gospodynie podbierały je sierpem, wiązały w snopki i ustawiały w stygi. W zajęciach tych dzielnie pomagali  członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej Mława. Słoneczna, prawdziwie letnia pogoda sprawiła, że humory  wszystkim dopisywały. Zwiedzający skansen z dużym zainteresowaniem przyglądali się temu wydarzeniu, jednemu z najstarszych i najważniejszych obyczajów ludowych polskiej wsi.

 

Pragnąc przybliżyć bogactwo dawnych zwyczajów muzeum zaprosiło swoich najmłodszych gości do wspólnego wykonania wianków z kłosów i polnych kwiatów, natomiast w szkole pod okiem „pani nauczycielki” z GRHLC MŁAWA dzieci tworzyły niezwykłe ozdoby ze słomy. Po skoszeniu zboże poddawano obróbce. Mężczyźni młócili je w młockarni Warmiance napędzanej silnikiem spalinowym, a dzieci  w stodole młynarza spróbować mogły młócki cepami, oczyszczania ziarna na wialni i jego mielenia na żarnach. W jednej z chałup pokazywano jak niegdyś wyrabiało się z niego kaszę. Na dawnej wsi nic się nie mogło zmarnować. Uczestnicy imprezy zobaczyli także jak powstawał wieniec dożynkowy, jeden z najważniejszych elementów obrzędów związanych z zakończeniem żniw.

 

Członkowie  Grupy Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej Mława pokazywali zwiedzającym zajęcia gospodarskie i rzemiosło w zagrodach chłopskich oraz prezentowali sceny z życia dawnej wsi przed  zabytkowym dworem. Dzięki temu zachwycili turystów, którzy z przedstawicielami z Mławy robili pamiątkowe zdjęcia, a tego dnia skansen odwiedziła rekordowa  ilość osób – 6900 zwiedzających!

  • autor: GRHLC Mława , data: 2019-08-14
  • Grupa GRHLC Mława
  • Grupa GRHLC Mława
  • Grupa GRHLC Mława
  • Grupa GRHLC Mława

wsteczwstecz

Banery

platforma epuap
- informacja dla osób głuchych i słabosłyszących
Kampania promująca honorowe krwiodawstwo
Mapa powiatu mławskiego
pies
programy UE
Europejski Fundusz Rolny
- ankieta zadowolenia klienta

Dane kontaktowe

Starostwo Powiatowe w Mławie
ul. Reymonta 6, 06-500 Mława
tel. (23) 654 34 09