Kalendarz

Poniedziałek 30 Marca 2020

Imieniny

Imieniny: Amelii, Anieli, Amadeusza

Licznik odwiedzin

Jesteś: 15579116 osobą na tej stronie

BIP

BIP

Wyszukiwarka

Menu główne

Sonda

Nawigacja

Jesteś w: STRONA GŁÓWNA

Treść strony

Różne oblicza miłości. Dzień Wolnej Sztuki w muzeum

 

W Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej po raz drugi zorganizowany został Dzień Wolnej Sztuki. Dołączyło ono tym samym do 98 placówek, które wzięły udział w tej ogólnopolskiej akcji.

 

W sobotę, 24 kwietnia pracownicy MZZ opowiadali zwiedzającym i rozmawiali z nimi o pięciu wybranych ze zbiorów obiektach. Starali się przekonać, że sztukę można oglądać świadomie, z rozmysłem i bez kompleksów z powodu braku odpowiedniej wiedzy czy wykształcenia.

 

W tym roku wydarzenie w całym kraju przebiegało pod hasłem „miłość”. Mając ten temat na uwadze, dyrektor Barbara Zaborowska opowiadała o obrazie „Nieoczekiwane spotkanie” Jana Czesława Moniuszki, a „Zwierzenie” Adama Styki prezentował Andrzej Panasiuk. Lidia Gorczyńska przedstawiła poradnik małżeński Podarek ślubny, czyli rady przed ślubem dla nowożeńców, rady po ślubie dla małżonków z przykładami i modlitwami”. Andrzej Grzymkowski podzielił się ze zwiedzającymi wiedzą dotyczącą dłubanki – średniowiecznej łodzi, natomiast Ireneusz Mroczek wybrał karabin UR, który symbolizuje miłość do ojczyzny.

 

O eksponatach:

1. Jan Czesław Moniuszko ( 1853- 1908) Nieoczekiwane spotkanie olej na płótnie 53x77cm

Jan Czesław Moniuszko polski malarz, zajmujący się malarstwem rodzajowym. Był synem kompozytora Stanisława Moniuszki. Zajmował się głównie malarstwem rodzajowym, przedstawiającym postacie w polskich strojach szlacheckich oraz w strojach epoki rokoka. Tworzył również obrazy o treści historycznej i religijnej.

 

2. Adam Styka (1890-1959) Zwierzenie  olej, płótno 61x51cm

Adam Styka malarz-orientalista;, nazywany ,,malarzem słońca”. Początkowo malował sceny rodzajowe, a po pierwszej podróży do Afryki Północnej tworzył przede wszystkim obrazy o tematyce orientalnej. Motywy znajdował podczas wielokrotnie powtarzanych podróży do Maroka, Algieru, Tunisu i Egiptu. Malował także pejzaże i obrazy religijne. Używał mocnych, nasyconych barw, wprowadzał ostre światło . Wykonywał ilustracje do książek, m.in. do W pustyni i w puszczy  oraz Quo vadis  H. Sienkiewicza.

 

3. Karabin UR

Karabin przeciwpancerny wzór 35 (kb ppanc wz. 35), znany także jako Ur (używana jest również nazwa 7,9 mm rusznica przeciwpancerna UR) – polski karabin przeciwpancerny, skonstruowany w połowie lat trzydziestych i produkowany od 1938 roku w Państwowej Fabryce Karabinów w Warszawie. Na początku II wojny światowej kb wz. 35 był w stanie przebić pancerz większości używanych czołgów. Z odległości 100 m przebijał pancerz grubości 33 mm, a z 300 m pancerz grubości 15 mm. Przy tym instrukcja podaje nawet przebicie do 40 mm z odległości 100 m. Była to lepsza przebijalność, niż np. brytyjskiego karabinu ppanc Boys o większym kalibrze 13,95 mm. Jego wadą był mały zasięg skuteczny, wynoszący 300 m, typowy jednak dla karabinów przeciwpancernych tego kalibru.

 

4. Łódź średniowieczna dłubanka

Znaleziona przypadkowo w starorzeczu Wkry pod Radzanowem (powiat mławski) łódź, sporządzona z jednego, wydrążonego pnia. Pochodzi prawdopodobnie z okresu średniowiecza, należy ją datować na XII – XV wiek.

 

5. Podarek ślubny, czyli rady przed ślubem dla nowożeńców, rady po ślubie dla małżonków z przykładami i modlitwami”

Poradnik małżeński wydany w 1886 r. Jak napisał we wstępie ks. dr Łukowski, „zebrane są tu nauki Kościoła, doświadczenia znakomitych pisarzy duchownych i świeckich, polskich i zagranicznych”. To „najstosowniejszy dar dla oblubieńców i nowożeńców”. W trakcie lektury poradnika można się dowiedzieć, na przykład: młodzian jak ma się zabierać do stanu małżeńskiego, a jaką dziewica być ma, aby była dobrą żoną.

  • autor: Elżbieta Ludwikowska, data: 2019-05-06
  • Dzień Wolnej Sztuki
  • Dzień Wolnej Sztuki
  • Dzień Wolnej Sztuki
  • Dzień Wolnej Sztuki
  • Dzień Wolnej Sztuki

wsteczwstecz

Banery

platforma epuap
- informacja dla osób głuchych i słabosłyszących
Kampania promująca honorowe krwiodawstwo
Mapa powiatu mławskiego
pies
programy UE
Europejski Fundusz Rolny
- ankieta zadowolenia klienta

Dane kontaktowe

Starostwo Powiatowe w Mławie
ul. Reymonta 6, 06-500 Mława
tel. (23) 654 34 09