Aktualności

Zaproszenie na koncert Świat płonął wojną – ONI miłością

Świat płonął wojną – ONI miłością - to program poetycko – muzyczny autorstwa Barbary Tuzel Górczewskiej i Leszka Czajkowskiego, który jest hołdem dla Powstańców Warszawskich i wszystkich Tych, którzy walczyli o wolność i niepodległość dla swojej Ojczyzny- Polski.

Całość programu składa się z prezentacji zdjęć z Powstania Warszawskiego – których koloryzacją zajął się Mikołaj Kaczmarek znany jako „Kolor Historii”, przedmów wprowadzających oraz 16 utworów, których autorami są: Barbara Tuzel Górczewska i Leszek Czajkowski, a wokalnie wspiera ich Klaudia Kołata.

Barbara Tuzel Górczewska znana między innymi z działalności na rzecz przywracania pamięci Żołnierzy Wyklętych, w 2017 roku została wraz z prowadzoną przez siebie grupą historyczną „Żołnierze Niezłomni, Niepokorni, Wyklęci – Pamiętamy!” laureatem nagrody Kwartalnika Wyklęci im. Michała Krupy „Wierzby” za „ wyjątkowe osiągnięcia artystyczne na niwie patriotycznej w propagowaniu idei Żołnierzy Wyklętych”. Odznaczona między innymi prezydenckim Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości. W grudniu 2020 roku otrzymała nagrodę Srebrnego BohaterOn –a im. Powstańców Warszawskich w kategorii nauczyciel za „ wzbudzanie w uczniach wrażliwości artystycznej i zamiłowania do sztuki teatralnej oraz podawanie trudnej wiedzy historycznej w przystępny i efektowny sposób”. To wyróżnienie stało się przyczynkiem do napisania wspomnianego powyżej programu muzycznego, który dotyka realiów Powstania Warszawskiego, ukazując jednocześnie ponadczasowe, tak bliskie każdemu człowiekowi aspekty życia.

Współautorem programu, w tym także muzyki jest Leszek Czajkowski – bard, poeta, kompozytor, publicysta, twórca wielu znanych i cenionych programów muzycznych opisujących historię Polski od czasów powstań narodowych, poprzez walkę w latach 1914-1921, czasy wojny i okupacji, walk Żołnierzy Wyklętych, karnawału Solidarności, stanu wojennego po lata nam współczesne. Za swoją działalność odznaczony został m.in. Krzyżem Wolności i Solidarności, Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski „za wybitne zasługi w pielęgnowaniu najnowszej historii Polski, a w szczególności o dziejach Żołnierzy Wyklętych”.

Klaudia Kołata jest absolwentką Akademii Muzycznej w Gdańsku. Pracuje w szkołach muzycznych, uczy dzieci i młodzież gry na fortepianie. Jest laureatką polskich eliminacji Festiwalu Anny German. W wieku osiemnastu lat wydała płytę z kolędami. W sposób szczególny, wykorzystując muzykę - kultywuje w swej pracy pamięć o Żołnierzach Wyklętych oraz Bohaterach Antykomunistycznego Powstania lat 1944-63. Poza pracą zawodową uczestniczy w wielu działaniach i projektach edukacyjnych oraz artystycznych propagujących wiedzę o najnowszej historii Polski i jej Bohaterach. Wspólnie z bardami (Paweł Piekarczyk, Leszek Czajkowski, Tolek Jabłoński) oraz wybitnymi artystami Polskiej sceny (Krzysztof Cugowski, Marek Piekarczyk) bierze udział w koncertach patriotycznych. Od kilku lat współpracuje z Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL uczestnicząc w uroczystościach patriotycznych i okolicznościowych upamiętniających walki Polaków o odzyskanie niepodległości. W czerwcu 2022 roku odznaczona została Medalem 40-lecia Solidarności Walczącej. Otrzymała również medal Komisji Edukacji Narodowej oraz Pro Patria. Uczestniczyła w projekcie artystycznym Jana Pospieszalskiego i Pawła Nowackiego „ Z Rakowieckiej ku Niepodległości" w którym brali udział wybitni artyści: Andrzej
Lampert, Adam Woronowicz, Barbara Pospieszalska, Krzysztof Iwaneczko. Klaudia Kołata wspólnie z Marcinem Kwaśnym brała udział w projekcie artystycznym „Grypsy z celi śmierci". Z obu powyższych wydarzeń wydane zostały płyty DVD. W 2021 roku wystąpiła podczas Gali Finałowej Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci w Gdyni transmitowanego przez TVP, podczas której wykonała utwór „Ave Maria" G. Cacciniego w hołdzie Rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu. W 2022 roku wspólnie z Markiem Piekarczykiem i Marcinem Klimczakiem wzięła udział w Gali Zakończenia X edycji Biegu Tropem Wilczym w Belwederze. Klaudia Kołata bierze czynny udział w międzynarodowym projekcie historycznym Dąb Witolda Pileckiego, którego celem jest upamiętnienie Rotmistrza Witolda Pileckiego w krajach których obywatele byli więźniami niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz.

Organizatorem koncertu jest Starostwo Powiatowe w Mławie.

Koncert odbędzie się 25 marca o godzinie 17.00 w budynku mławskiej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Andrzeja Krzanowskiego przy ul. Sienkiewicza 24.

Wstęp wolny. Zapraszamy!

Opracowała: Magdalena Kolendo