Aktualności

  • st. szer. Weronika Krzywnicka
    • autor: Aneta SZCZEPANIAK

Karate vs wojsko – mistrzyni Europy w karate kyokushin, Weronika Krzywnicka w strukturach WOT

St. szer. Weronika Krzywnicka, żołnierz 51 batalionu lekkiej piechoty 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej wzięła udział w 35. Mistrzostwach Europy Karate Kyokushin Warna w Bułgarii.

Łącznie udział wzięło 540 zawodników z 24 państw. Rozgrywki odbywały się w dwóch blokach startowych podzielonych wg kategorii wiekowej. Pierwszego dnia swoje umiejętności mogli sprawdzić juniorzy. Dzień drugi należał do seniorów – w tej kategorii wystartowała st.szer. Weronika Krzywnicka zdobywając w konkurencji kumite kobiet 55kg Vice Mistrzostwo Europy.

Weronika na co dzień jest trenerem w ciechanowskim klubie Kyokushin, gdzie wprowadza w świat sztuk walki najmłodszą grupę dzieci. Przygodę z karate rozpoczęła już jako mała dziewczynka, bo mając zaledwie 8 lat. Pierwsze sukcesy przyszły w roku 2015 r. razem ze złotym medalem w Pucharze Polski i brązem Mistrzostw Europy. W późniejszych latach powracała na podium zdobywając medale m.in. na Mistrzostwach Mazowsza (I miejsce), Międzynarodowym Turnieju Karate Kyokushin (I miejsce),  IKO Polish Open Cup (I miejsce). Sukcesem ostatnich miesięcy jest brązowy medal zdobyty podczas 49. Mistrzostw Polski Seniorów. Jak sama mówi,  sportowa kariera przyczyniła się do rozwoju jej charakteru, nauczyła pokory, systematyczności, dyscypliny oraz szacunku do innych. Impulsem do wstąpienia w szeregi 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej była chęć sprawdzenia własnych ograniczeń i możliwości. Weronika szukała odpowiedzi na to, czy pomimo przygotowania fizycznego, jakie niesie ze sobą uprawianie sportu  oraz regularnych treningów da radę sprostać wyzwaniom stawianym na ścieżce przyszłego Terytorialsa. Jak podkreśla, kierowała nią też zwykła ludzka ciekawość, jak środowisko wojskowe wygląda od wewnątrz.

St. szer. Weronika Krzywnicka ma 21 lat, jest żołnierzem od 2019 r., obecnie służy w 51 batalionie lekkiej piechoty w Ciechanowie.

****

Wojska Obrony Terytorialnej  rosną w siłę!

Czy wiesz, że obecnie służbę w WOT pełni ponad 32 000 żołnierzy, w tym ok. 6500 to kobiety? Średnia wieku żołnierza OT to 33 lata, 30% legitymuje się wykształceniem wyższym, 32 % wykształceniem technicznym, 15% stanowią humaniści.

Zostań jednym z Nas!

Ochotnicy, którzy są pełnoletni (18-55 lat w korpusie szeregowych, lub 18-65 lata w korpusie oficerskim), posiadają obywatelstwo polskie, ich zdrowie pozwala na pełnienie służby wojskowej i chcieliby spróbować swoich sił w szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej, mogą składać wnioski zarówno osobiście w swoich macierzystych Wojskowych Komendach Uzupełnień jak i przez Internet poprzez platformę ePUAP. Mogą również skontaktować się z rekruterem ze swojego powiatu (www.rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl), który pomoże w procesie rekrutacji.

  • autor: Aneta SZCZEPANIAK, data: 2022-06-14

Wstecz

Banery