Kalendarz

Czwartek 2 Lipca 2020

Imieniny

Imieniny: Jagody, Marii, Urbana

Licznik odwiedzin

Jesteś: 16142801 osobą na tej stronie

BIP

BIP

Wyszukiwarka

Menu główne

Sonda

Nawigacja

Jesteś w: STRONA GŁÓWNA ARCHIWUM AKTUALNOŚCI 2018-2019

Treść strony

W okresie przedświątecznym mławscy harcerze roznoszą naszym mieszkańcom Betlejemskie Światło Pokoju. Odwiedzają domy i przekazują światełko,  tym, którzy chcą je przyjąć i ustawić potem na wigilijnym stole.
Przekazanie światła symbolizuje przekazanie życia Bożego, życia nadprzyrodzonego, które otrzymujemy przez chrzest święty i wiarę (zob. Mk 16,16). Pomysł tej akcji ma swoje źródło w Ewangelii św. Jana, gdzie Jezus Chrystus prawdziwy Bóg i prawdziwy człowiek nazwany jest Słowem, w którym mamy życie:

„W Nim było życie, a życie było światłością ludzi, a światłość w ciemności świeci i ciemność jej nie ogarnęła” (Ewangelia św. Jana rozd. 1 wiersze od 4 do 5).

Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 roku w Linz,  w Austrii, jako część bożonarodzeniowych działań charytatywnych. Akcja nosiła nazwę „Światło w ciemności” i była propagowana przez Austriackie Radio i Telewizję (ORF). Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy.

Tegoroczna akcja przebiega pod hasłem: „Światło, które łączy”, a polscy harcerze zgodnie z utartą tradycją odebrali BŚP z rąk skautów słowackich w niedzielę 16 grudnia Po słowackiej stronie Tatr, w miejscowości Svit. Stamtąd trafia do domów w całej Polsce, ale też dalej na wschód, do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ – do Szwecji.
Każdego roku dziewczynka lub chłopiec, wybrani przez ORF odbierają Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Następnie Światło transportowane jest do Wiednia za pośrednictwem Austrian Airlines. W Wiedniu ma miejsce ekumeniczna uroczystość, podczas której Płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich.

Związek Harcerstwa Polskiego organizuje Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 r. Tradycją jest, iż ZHP otrzymuje Światło od słowackich skautów. Przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji raz w Polsce.  Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ – do Szwecji.

Harcerze z mławskiego ZHP przybyli również do Starostwa Powiatowego w Mlawie, gdzie zostali przyjęci przez Starostę Mławskiego Jerzego Rakowskiego.

źródło: www.codziennikmlawski.pl

 

  • autor: www.codziennik.pl, data: 2019-12-23

wsteczwstecz

Banery

platforma epuap
POMOC PRAWNA
Kampania promująca honorowe krwiodawstwo
Mapa powiatu mławskiego
pies
programy UE
Europejski Fundusz Rolny
- ankieta zadowolenia klienta

Dane kontaktowe

Starostwo Powiatowe w Mławie
ul. Reymonta 6, 06-500 Mława
tel. (23) 654 34 09