Kalendarz

Niedziela 5 Lipca 2020

Imieniny

Imieniny: Antoniego, Marii, Karoliny

Licznik odwiedzin

Jesteś: 16157515 osobą na tej stronie

BIP

BIP

Wyszukiwarka

Menu główne

Sonda

Nawigacja

Jesteś w: STRONA GŁÓWNA ARCHIWUM AKTUALNOŚCI 2018-2019

Treść strony

Mława pamięta o swoich bohaterach

Piątek 23 sierpnia 2019 roku upłynął pod znakiem mławskich uroczystości związanych z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej. Program tegorocznych obchodów obejmował piknik militarny, nalot bombowy na Mławę połączony z podpisaniem Manifestu Pokoju z przedstawicielami miast partnerskich oraz symbolicznym zapaleniem zniczy w parku.

Na ulicy 3 Maja można było podziwiać m.in. czołgi Leopard i PT-91, armato-haubicę „Dana” i haubicę AHS Krab. Cieszyły się one dużym powodzeniem mieszkańców, którzy chętnie zaglądali do środka oraz fotografowali się w pobliżu.

Imprezą towarzyszącą był także II Międzynarodowy Drużynowy Bieg Żołnierski na 3000 m o Puchar Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego oraz Burmistrza Miasta Mława. 

Podczas oficjalnych uroczystości burmistrz Mławy oraz przedstawiciele europejskich miast partnerskich: Raseiniai (Litwa), Krivej Palanki (Macedonia Północna), Moscufo (Włochy) i Viernheim (Niemcy) w obecności Starosty Mławskiego Jerzego Rakowskiego, senatora Jana Marii Jackowskiego, a także posłanki na Sejm Anny Cicholskiej, podpisali międzynarodowy Manifest Pokoju, w którym zadeklarowali gotowość budowania przyjacielskich relacji. Część oficjalna zakończyła się odczytaniem  Apelu Pamięci, salwą honorową oraz defiladą pododdziałów 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej oraz policji.  

Około godziny 18.00 za sprawą Grupy Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej w Mławie oraz pilotów z Aeroklubu Północnego Mazowsza w Przasnyszu goście mogli przenieść się w czasie do roku 1939. Stu rekonstruktorów cywilnych i około trzydziestu rekonstruktorów wojskowych w poruszającym widowisku historycznym zaprezentowało życie w przedwojennej Mławie. Parlamentarzyści, przedstawiciele samorządów, delegacje zagraniczne, zaproszeni goście oraz mieszkańcy powiatu mławskiego mogli zobaczyć różnorodność demograficzną przygranicznego miasteczka, w którym mieszały się różne kultury, rozwijał handel i tętniło życie. To wszystko zniszczył wybuch II wojny światowej i zbombardowanie miasta.  Reżyserem spektaklu podobnie jak w latach ubiegłych był Mariusz Tarnożek.

Zwieńczeniem mławskich obchodów był koncert Kapeli Czerniakowskiej w parku miejskim.

  • autor: Martyna Zbyrowska, data: 2019-08-26
  • Piknik militarny
  • Piknik militarny
  • Piknik militarny
  • Piknik militarny
  • Piknik militarny

wsteczwstecz

Banery

platforma epuap
POMOC PRAWNA
Kampania promująca honorowe krwiodawstwo
Mapa powiatu mławskiego
pies
programy UE
Europejski Fundusz Rolny
- ankieta zadowolenia klienta

Dane kontaktowe

Starostwo Powiatowe w Mławie
ul. Reymonta 6, 06-500 Mława
tel. (23) 654 34 09