Kalendarz

Środa 5 Sierpnia 2020

Imieniny

Imieniny: Marii, Stanisławy, Oswalda

Licznik odwiedzin

Jesteś: 16336558 osobą na tej stronie

BIP

BIP

Wyszukiwarka

Menu główne

Sonda

Nawigacja

Jesteś w: STRONA GŁÓWNA ARCHIWUM AKTUALNOŚCI 2018-2019

Treść strony

Podniesienie poziomu wiedzy mieszkańców Mazowsza na temat szkodliwości zażywania nielegalnych substancji psychoaktywnych to główne zadania, jakie stawia przed sobą Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej  w kampanii „Dorośli dzieciom – Mazowsze na rzecz przeciwdziałania narkomanii”.

Realny problem

Kampanię zainicjowała konferencja prasowa dla mediów, przedstawicieli miast, gmin, organizacji pozarządowych oraz grup zawodowych skoncentrowanych wokół problematyki uzależnienia od narkotyków i narkomanii.

Badanie ESPAD (European Survey Project on Alcohol and Drugs) z 2015 r. pokazuje, że mazowieccy gimnazjaliści przodują w rozpowszechnianiu używania niemal wszystkich substancji psychoaktywnych, a licealiści zajmują pierwsze miejsce jeśli chodzi o rozpowszechnianie używania takich substancji jak metamfetamina, LSD lub inne halucynogeny oraz kokaina. Do tego

dochodzą tzw. „dopalacze”, po które młodzież na Mazowszu sięga najczęściej ze wszystkich badanych.

–  Narkotyki można kupić w barze, w dyskotece, w szkole. Dlatego ruszamy z kampanią edukacyjną. Chcemy, żeby rodzice wiedzieli o narkotykach jak najwięcej, dzięki czemu będą mogli lepiej chronić swoje dzieci przed ich zgubnym działaniem – powiedział dyrektor Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej Artur Pozorek.

Wiedza ratuje życie

Rodzice nie wiedzą jak uchronić dzieci przed zażywaniem narkotyków a ich niekiedy niewielka znajomość tematu powoduje jedynie postawy kontrolne, które nie są skutecznym środkiem ochrony dziecka przez narkotykami. Dziecko kontrolowane traktuje narkotyki jak zakazany owoc. Rodzice i specjaliści zajmujący się przeciwdziałaniem narkomanii nie zawsze są w stanie „nadążyć” za zmieniającym się wzorami używania oraz pojawiającymi się nowymi substancjami psychoaktywnymi.

To ważne, by z wiedzą na temat uzależnień dotrzeć do jak największej grupy odbiorców.

– Głównym założeniem naszej kampanii jest edukacja i informacja: rodzice muszą wiedzieć, że jest to realny problem, z którym zetkną się najprawdopodobniej wcześniej lub później. Dlatego powinni wiedzieć, jak sobie z nim radzić – podkreśla główny specjalista w Wydziale ds. Profilaktyki Uzależnień w MCPS Piotr Oniszk.

 

MCPS będzie prowadził działania informacjo-edukacyjne adresowane do dorosłych za pomocą tradycyjnych kanałów, jak również w formie strony internetowej .  Na stronie internetowej zamieszczona będzie baza placówek pomocowych na Mazowszu. Jednym z elementów kampanii będzie strona Facebook (już istniejące MCPS), która będzie w szybki i prosty sposób komunikowała się z grupami docelowymi. Powstaną filmy, które zamieszczone będą na stronie internetowej. Głównymi odbiorcami kampanii będą rodzice oraz osoby dorosłe zajmujące się przeciwdziałaniem narkomanii na terenie Mazowsza.

 
  • autor: www.mazovia.pl, data: 2018-10-04

wsteczwstecz

Banery

platforma epuap
POMOC PRAWNA
Kampania promująca honorowe krwiodawstwo
Mapa powiatu mławskiego
pies
programy UE
Europejski Fundusz Rolny
- ankieta zadowolenia klienta

Dane kontaktowe

Starostwo Powiatowe w Mławie
ul. Reymonta 6, 06-500 Mława
tel. (23) 654 34 09