Kalendarz

Niedziela 5 Lipca 2020

Imieniny

Imieniny: Antoniego, Marii, Karoliny

Licznik odwiedzin

Jesteś: 16157315 osobą na tej stronie

BIP

BIP

Wyszukiwarka

Menu główne

Sonda

Nawigacja

Jesteś w: STRONA GŁÓWNA ARCHIWUM AKTUALNOŚCI 2018-2019

Treść strony

16 września 2018 roku na terenie Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu odbyły się dożynki diecezji płockiej połączone z dożynkami województwa mazowieckiego i powiatu sierpeckiego. W dożynkach wzięła udział delegacja z terenu powiatu mławskiego, na czele ze Starostą Mławskim Włodzimierzem Adamem Wojnarowskim.

W diecezjalne święto plonów Eucharystii na terenie Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu przewodniczył bp Mirosław Milewski, biskup pomocniczy diecezji płockiej. Życzył wszystkim pracującym w rolnictwie, by zawsze towarzyszyło im Boże błogosławieństwo oraz szacunek i wdzięczność ludzi, dla których trudzą się, by wyrosło zboże na chleb.

Bp Milewski pobłogosławił także wieńce żniwne i chleby. Przywiozły je delegacje z dekanatów i wsi diecezji płockiej, które otrzymały okolicznościowe statuetki.

Taca zbierana podczas dożynek przeznaczona została na potrzeby Caritas Diecezji Płockiej i Caritas parafii farnej w Sierpcu.

Po Mszy św. odbyła się ceremonia dzielenia się chlebem, wziął w niej udział m.in. Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego, Jan Laskowski, starosta powiatu sierpeckiego i Jarosław Perzyński, burmistrz miasta Sierpca.

Zaszczytną funkcję starościny dożynek pełniła Monika Maciejewska, która wraz z mężem Grzegorzem prowadzi 100-hektarowe gospodarstwo w Woli Grąbieckiej. Utrzymują  stado 100 krów mlecznych i 100 sztuk młodzieży hodowlanej. Od 13 lat użytkują oborę wolnostanowiskową z halą udojową. Średnia wydajność od krowy, to ponad 9000 litrów mleka rocznie. Małżonkowie biorą czynny udział w życiu społecznym: pan Grzegorz należy do Ochotniczej Straży Pożarnej, pani Monika jest radną w radzie gminy Zawidz.

Starostą dożynek był Paweł Sochocki, który z żoną Małgorzatą prowadzi 100-hektarowe gospodarstwo we wsi Śniedzanowo, w gminie Rościszewo. W strukturze zasiewów dominują kukurydza, zboża i trawy, które w całości są wykorzystywane na potrzeby hodowli zwierząt. Chów bydła mlecznego w gospodarstwie trwa od 25 lat, obecnie to łącznie 300 sztuk bydła. Średnia wydajność stada wynosi 9800 litrów od sztuki. Krowy z gospodarstwa wielokrotnie zdobywały czempionaty na regionalnych wystawach hodowlanych.

W programie dożynek znalazły się też występy zespołów folklorystycznych. Wystąpiły Zespół Tańca Ludowego Masovia z Płocka, Zespół Ludowy Marysieńki Stare Szpaki, Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Łosickiej, Kurpiowski Zespół Pod Borem z Zawad i Zespół Śpiewaczy Bieniędzice. Wieczorem zaplanowano też koncerty Sławomira oraz zespołu Enej.

Uczestnicy dożynek mogli także m.in. obejrzeć pokazy rzemiosła i rękodzieła ludowego z udziałem twórców ludowych, inscenizacje codziennych zajęć na wsi z wykorzystaniem dawnych sprzętów i narzędzi gospodarczych, wystawę maszyn i narzędzi rolniczych czy dokonać zakupów na kiermaszu produktów regionalnych i rękodzieła ludowego.

Liturgię Mszy św. dożynkowej uświetnił chór Pueri et Puellae Cantores Plocenses z Płocka, obchodzący 20-lecie działalności. W dożynkach uczestniczyła także Młodzieżowa Miejska Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Sierpcu.

źródło: www.diecezjaplocka.pl

 

  • autor: www.diecezjaplocka.pl, data: 2018-09-18
  • Dożynki 2018 - foto. Katarzyna Wiloch
  • Dożynki 2018 - foto. Katarzyna Wiloch
  • Dożynki 2018 - foto - www.powiat.sierpc.pl
  • Dożynki 2018 - foto - www.powiat.sierpc.pl
  • Dożynki 2018 - foto - www.powiat.sierpc.pl

wsteczwstecz

Banery

platforma epuap
POMOC PRAWNA
Kampania promująca honorowe krwiodawstwo
Mapa powiatu mławskiego
pies
programy UE
Europejski Fundusz Rolny
- ankieta zadowolenia klienta

Dane kontaktowe

Starostwo Powiatowe w Mławie
ul. Reymonta 6, 06-500 Mława
tel. (23) 654 34 09