Kalendarz

Poniedziałek 1 Czerwca 2020

Imieniny

Imieniny: Jakuba, Justyny, Konrada

Licznik odwiedzin

Jesteś: 15936128 osobą na tej stronie

BIP

BIP

Wyszukiwarka

Menu główne

Sonda

Nawigacja

Jesteś w: STRONA GŁÓWNA ARCHIWUM AKTUALNOŚCI 2018-2019

Treść strony

Dzięki wsparciu unijnemu w Ratowie zmodernizowane będą m.in. krużganki kościoła, północno-wschodnie skrzydło budynku klasztoru, budynki przyklasztorne oraz ogrody otaczające obiekt. Wartość dofinansowania projektu to ponad 3,6 mln zł.

 

Umowę w tej sprawie podpisali marszałek Adam Struzik oraz ks. kan. Bogdan Pawłowski, rektor Sanktuarium Diecezjalnego św. Antoniego z Padwy w Ratowie w obecności Starosty Mławskiego Włodzimierza Adama Wojnarowskiego.

 

Zespół sakralny w Ratowie

 

– Zespół klasztorny w Ratowie z II połowy XVIII wieku to unikatowy zabytek. Badania nad nim pozwoliły ustalić, że reprezentuje on odłam rokoko augsburskiego, które jest jednym z najciekawszych w tej części Europy. Miejsce stanowi ważne centrum kulturalne, patriotyczne i edukacyjne, w którym prowadzone są bezpłatne warsztaty w formule żywych lekcji historii, zajęcia dla dzieci, ale też odbywają się tu spotkania dla osób potrzebujących pomocy psychologicznej – podkreśla marszałek Adam Struzik.

 

W ratowskim zespole klasztornym będą odrestaurowane tynki wewnętrzne, podłogi oraz osiemnastowieczne drzwi krużganków kościoła pw. św. Antoniego. Dokończony też będzie remont konserwatorski budynku klasztornego, w którym w 2015 roku powstało centrum kulturalno-edukacyjne „Ostoja św. Antoniego”. Rewitalizacja obejmie również budynki przyklasztorne, kuźnię, stajnię, stodołę i pustelnię. Będą tu realizowane przedsięwzięcia promujące dziedzictwo kulturowe północnego Mazowsza, oraz działania z obszaru edukacji przyrodniczej i ekologicznej. Inwestycja pozwoli też na prowadzenie na szerszą skalę bezpłatnych zajęć z hipoterapii i rekreacji konnej. Celom edukacyjnym i rekreacyjnym służyć będzie dokończenie działań związanych z rewitalizacją ogrodów pobernardyńskich, które znajdują się na cennym przyrodniczo obszarze „Natura 2000”.

 

– W 2011 r. dzięki dotacji z województwa mazowieckiego udało się wymienić zniszczoną stolarkę okienną w krużgankach i kaplicy kościoła św. Antoniego. W 2012 r. zdobyliśmy środki z PROW na remont elewacji i dachów kościoła, w 2015 r. środki z RPO WM, które pozwoliły na renowację południowo-wschodniego skrzydła budynku klasztornego z przeznaczeniem na cele społeczne. Dzisiejsza dotacja pozwoli na dokończenie działań rewitalizacyjnych. Sanktuarium nie tylko odzyska dawną świetność, ale będzie też mogło dalej rozwijać swoją działalność społeczną – zaznaczył rektor Sanktuarium Diecezjalnego św. Antoniego z Padwy w Ratowie ks. kan. Bogdan Pawłowski.

 

Rewitalizacja sanktuarium pozwoli w pełni wykorzystać budynek klasztorny na cele społeczne, a mieszkańcy i turyści zyskają możliwość zwiedzania historycznego kompleksu, odpoczynku wśród bujnej zawkrzańskiej przyrody i uczestniczenia w ciekawej ofercie kulturalnej, edukacyjnej i rekreacyjnej.

 

 

 

  • autor: www.mazovia.pl, data: 2018-07-09

wsteczwstecz

Banery

platforma epuap
KOMUNIKATY SAN-EPID MŁAWA
Kampania promująca honorowe krwiodawstwo
Mapa powiatu mławskiego
pies
programy UE
Europejski Fundusz Rolny
- ankieta zadowolenia klienta

Dane kontaktowe

Starostwo Powiatowe w Mławie
ul. Reymonta 6, 06-500 Mława
tel. (23) 654 34 09