Kalendarz

Niedziela 5 Lipca 2020

Imieniny

Imieniny: Antoniego, Marii, Karoliny

Licznik odwiedzin

Jesteś: 16156441 osobą na tej stronie

BIP

BIP

Wyszukiwarka

Menu główne

Sonda

Nawigacja

Jesteś w: STRONA GŁÓWNA ARCHIWUM AKTUALNOŚCI 2018-2019

Treść strony

W piątek, 13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, dla uczczenia zamordowanych przez NKWD oficerów Wojska Polskiego, Policji, Straży Granicznej i Więziennej w 1940 roku w Kozielsku, Ostaszkowie, Starobielsku, Katyniu i Charkowie.

Przedstawiciele instytucji, organizacji, mieszkańców wezmą udział w uroczystościach ku czci polskich oficerów na Cmentarzu Parafialnym w Mławie 13 kwietnia 2018 roku o godz. 12.00.

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej to polskie święto uchwalone 14 listopada 2007 roku przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej poprzez aklamację w celu oddania hołdu ofiarom zbrodni katyńskiej, a obchodzone co roku 13 kwietnia.

W ramach programu „Katyń... ocalić od zapomnienia" upamiętniającego ofiary zbrodni, osiem lat temu przy mławskich szkołach zostały posadzone Dęby Pamięci. Program edukacyjny miał na celu uczczenie pamięci Bohaterów Zbrodni Katyńskiej, a zarazem przywrócenie ich sylwetek zbiorowej pamięci narodu poprzez posadzenie w całej Polsce 21.857 Dębów Pamięci w 70. rocznicę. Każde drzewo upamiętnia konkretną osobę, która zginęła w Katyniu lub Charkowie:

 • Zespól Placówek Oświatowych nr  1 - nadkom. Jerzy Biechoński
 • Zespół Placówek Oświatowych nr 2 - post. Aleksander Dąbrowski
 • Szkoła Podstawowa nr 6 - post. Kazimierz Bolesław Purzycki
 • Szkoła Podstawowa nr 7 - ppor. Nikodem Stefan Feinberg
 • Gimnazjum nr 1 - mjr Artur Ożog
 • Społeczne Gimnazjum Wyspianum - ppor. Zygmunt Wieluński
 • I Liceum Ogólnokształcące - por. Piotr Paweł Wójciak
 • Zespół Szkól nr 1 - rtm. Wacław Szcześniak
 • Zespól Szkół nr 2 - kpt Wacław Sękowski
 • Zespól Szkół nr 3 - mjr Eugeniusz Ożóg
 • Zespól Szkól nr 4 - Stanisław Marian Madejski
 • Szkoły Katolickie - ppor. Jan Zenon Misiewicz
 • Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa - kpt Antoni Dłużniewski
 • Akcja Katolicka przy Parafii Św. J. Kantego - por. Lucjan Gorząch

Zbrodnia Katyńska – jest symbolicznym określeniem mordu dokonanego przez władze sowieckie, a wykonanego przez specjalne oddziały NKWD w kwietniu i maju 1940 r. Z premedytacją zamordowano bez sądu i pochowano w masowych grobach 22 464 internowanych: oficerów Wojska Polskiego, żandarmerii wojskowej, policji, urzędników, osadników, ziemian i inteligencji. Z obozu w Kozielsku 4 403 osoby w Katyniu, z obozu w Starobielsku 3 820 osób w Charkowie, z obozu w Ostaszkowie 6 229 osób w Miednoje koło Tweru, z więzień w Kijowie 3 550 osób w Bykowni, z więzień w Mińsku 4 465 osób w Kuropatach.

Wszystkie te mordy określane symbolicznie zbrodnią katyńską przez powojenne lata były najdłużej ukrywane a następnie najbardziej zakłamywane. Była to zbrodnia przeciwko narodowi polskiemu, niestety dotychczas do końca nie wyjaśniona, a jej sprawcy nie zostali osądzeni i nie ponieśli żadnej kary.

O zbrodni katyńskiej nie powinniśmy zapomnieć z jednego niezwykle ważnego powodu. Odnosi się on do Polaków - rodaków ofiar jak też do Rosjan 7 rodaków zbrodniarzy. Socjolog prof. Barbara Szacka tak to uzasadniła „ Wiemy, kim jesteśmy, tylko dlatego, że wiemy co robiliśmy wczoraj i przedwczoraj". Trzeba tu dodać, że człowiek cierpiący na zanik pamięci jest człowiekiem chorym, człowiekiem bez tożsamości. Naród cierpiący na zanik pamięci historycznej jest również chory, wykorzeniony, bez tożsamości. Zbrodnia katyńska jest częścią polskiej i rosyjskiej historii. O tym trzeba zawsze pamiętać.

 • autor: Agnieszka Puzio-Dębska, data: 2018-04-13

wsteczwstecz

Banery

platforma epuap
POMOC PRAWNA
Kampania promująca honorowe krwiodawstwo
Mapa powiatu mławskiego
pies
programy UE
Europejski Fundusz Rolny
- ankieta zadowolenia klienta

Dane kontaktowe

Starostwo Powiatowe w Mławie
ul. Reymonta 6, 06-500 Mława
tel. (23) 654 34 09